ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

11 bin kitabın bulunduğu 20 yıllık kütüphaneyi bağışlayacak

Çorum’un Osmancık ilçesinde Çampınar Köyü’nde yaşayan 97 yaşındaki Salim Savcı 20 yıllık köy kütüphanesini bağışlamayı düşünüyor. İlerleyen yaşı ve Korona virüs salgını nedeniyle açamadığı kütüphaneyle eskisi gibi ilgilenemediğini belirten Savcı, “Benden sonra kitapların akıbetinin ne olacağını düşünmek istemiyorum” dedi.

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim, başkan yardımcısı Özkan Özçelik ve yönetim kurulu üyesi İlkay Sever, ömrünü eğitime ve yazarlığa adamış, 97 yaşındaki Salim Savcı’yı yaşadığı Çampınar Köyü’nde ziyaret etti.

Yaşının vermiş olduğu sağlık problemleri ve Korona virüs salgını nedeniyle açamadığı kütüphanesi üzerine yapılan sohbette Cemiyet Başkanı Bilal Çevrim ve beraberindekiler geçmiş olsun dileklerini iletirken Başkan Çevrim ;“Cemiyetimiz kurucu üyesi ve onursal başkanımız Sayın Salim Savcı ilerlemiş yaşına rağmen istikrarı, çalışkanlığı ve özverisiyle gençlere örnek bir isimdir. Kültürel faaliyetlerin içinde aktif olarak yer alması da takdire şayandır. Değerli büyüğümüz Salim Savcı’ya hayırlı ömürler diliyorum” dedi.

11 bin kitabın bulunduğu 20 yıllık kütüphaneyi bağışlayacak

Osmancık’a bağlı Çampınar Köyün’ de yaşayan Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Üyesi ve onursal başkanı emekli fizik-kimya öğretmeni Salim Savcı, amcası Türk siyaset bilimcisi,  hukukçu, araştırmacı yazar Prof. Bahri Savcı adına Çampınar Köyü’nde yeğeni Osman Savcı ile birlikte 1999 yılında kurdukları kütüphaneyi bağışlamayı düşünüyor. 97 yaşındaki emekli öğretmen Salim Savcı yaşarken kütüphanede bulunan kendi yazdığı kitaplarla birlikte toplamda 11 bin kitabı isteyen kişi yada kurum olduğu taktirde verebileceğini söyledi.

20 yılda biriken kitapların her geçen gün arttığını belirten Savcı yaşının vermiş olduğu durumdan ve korona virüs salgını nedeniyle açamadığı kütüphaneyle eskisi gibi ilgilenemediğini belirterek  “Yeğenim Osman Savcı ile birlikte 1999 yılında kurduğumuz Çorum-Osmancık-Çampınar Köyü Prof. Bahri Savcı Kütüphanesi’nde toplamda 11 bin kitap bulunuyor. Bu kitapların 3 bin adedi kendi yazdığım kitaplardan oluşuyor.

Bu kütüphanede rehberlik ve danışmanlık görevlerini uzun yıllarca üstlendim.  Yeğenim 2018 Şubat ayında vefat etti. Onun vefatı ve yaşımın da vermiş olduğu sağlık problemleri dolayısıyla kütüphane ile yeteri kadar ilgilenemedim.

Benden sonra kitapların akıbetinin ne olacağını düşünmek istemiyorum. Okullara, kişilere farklı kurumlara bu kitapları yaşarken vermek, hatta mümkünse kütüphanenin adıyla birlikte yaşatılmasını istiyorum. ”şeklinde konuştu.

Çorum’un İlk Köy Gazetesi Osmancık’ta

Çorum’un ilk köy gazetesi 1984 yılında Osmancık’a bağlı Çampınar Köyü’nde çıkarıldı.

Emekli öğretmen Salim Savcı Çorum’un ilk köy gazetesini 1984 yılında köyünün adıyla “ÇAMPINAR” olarak ilk sayısının çıkarıldığını söyledi. Kendisi tarafından hazırlanan gazetenin her ayın ilk pazartesi günü yayınlandığını, gazetenin ilk sayısında köyden haberler, eğitim köşesi, şiir köşesi ve okuyucu görüşlerine yer verildi belirtti.

Çorum’un ilk köy gazetesi olma özelliği de taşıyan “ÇAMPINAR” gazetesi 1984-1999 yılları arasında toplamda 31 sayı çıkardı.

Yazmaktan Vazgeçmedi

Yaşının vermiş olduğu rahatsızlıkların her geçen gün arttığını belirten Salim savcı, günlerini evinde yatarak geçirdiğini ama asla yazmaktan vazgeçmediğini söyledi. 97 yaşındaki Salim Savcı, yazarlık hayatının 76. Yılında da, yazılar yazmaya devam ediyor.

Ömrünü eğitime ve yazarlığa adamış, Salim Savcı kendini ve 76 yıllık yazarlık yolculuğu anlatıyor;

“Kırsal, bir Orta Anadolu köyü çocuğuyum. İlkokulu ilçe merkezlerinde okuyarak doğduğum köyün Seciğen Bölge İlkokulu’ndan mezun oldum.

Ortaokulu ’da akrabalarım sayesinde İzmir Karataş Ortaokulu’nda bir yıl, Balıkesir Gönen Ortaokulu’nda iki yıl okuyarak bitirdim. O zaman ortaokullarda son sınıfta elemem sınavları vardı.  Eleme sınavlarında başarılı olduğum için, öğretmenler kurulunca Balıkesir Necatibey İlköğretmen Okulu’na yatılı seçildim. Üç yıl yatılı okudum. İlkokulu, öğretmenliği yapmadım. Yine öğretmenler kurulunca “Balıkesir Necati Eğitim Esntitüsü Fizik Kimya Bölümüne yatılı olarak seçildim. İki yıl, yatılı okuyarak, Fizik-Kimya öğretmeni oldum.

Amasya Merzifon Erkek Orta Sanat Okulu ve Merzifon Erkek Sanat Enstitüsü’nde sekiz yıl Fizik-Kimya öğretmenliği ve müdür yardımcılığı yaptım. Bu arada Rize Yapı Meslek Okulu Müdürlüğü teklifini kabul etmedim. Ertesi yıl ise, Bakanlığın ısrarı üzerine iki ilçe ile bir ilde denenen Muş Muhtelif Gayeli Ortaokulu Müdürlüğünü kabul ettim. Üç yıl müdürlük görevi yaparak askerliğimi yapmak üzere askere gittim.

Askerliğimi de Merzifon 1. Astsubay Hazırlama Okulunda Fizik dersi öğretmeni oalrak yaptım. Askerlik dönüşü, 1956-1957 öğretim yılında Ankara-Ulus1. Erkek Sanat Enstitüsü Fizik-Kimya öğretmenliği ve Müdür yardımcılığı görevine atandım. Milli Eğitim Bakanlığı emrinde de 27 yıl çalışarak zamanın bakanını ikna ederek emekli oldum.   1968 yılında kurduğum Ankara-Gül Yayınevinin başına geçtim.  Çeşitli, ders, yardımcı ders, kurs, öykü,  fıkralar, masallar yazdım. 1974 den beri yerel gazetelerde köşe yazarlığımı da halen sürdürüyorum.

2007 yılında, kendi istediğimle Ankara Gül yayınevini kapattım. 1999 yılında eski muhtar yeğenim Osman Savcı’nın kurduğu Çorum-Osmancık-Çampınar Köyü Prof. Bahri Savcı Kütüphanesi’ne üç bin kitap hediye ettim. Kütüphane de rehberlik ve danışmanlık görevi üstlendim. 2019’a kadar 16 kitabın yayınlanmasını sağladım. Basılan kitapları hediye ettim ve ediyorum. Bu görevi de yazarlığımı da halen sürdürmekteyim.

Tam 76 yıl, herkesin hayranlık duyduğu ve uyguladığı “oku” sözcüğüne sahip çıkmaya çalıştım. Okumak Bir Bilinçli Eylemdir kitabımın ikinci basımını da yaptım. Halk deyimiyle; “Havanda su dövdüğümü “gördüm. Şimdi kimseye “OKU” diyemiyorum. “DÜŞÜN” diyorum.”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın