ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

11 yıldır anıt mezar yapılacak!

Kurtuluş Savaşında eşkıyalara Anadolu’da geçit vermeyen, Atatürk’ün unutamadığı, 10’uncu Yıl Nutku’nda övgüyle bahsettiği Mehmet Çetin’in mezarı 11 yıl önce verilen sözün yerine getirilmesini bekliyor.

Milli Mücadele döneminde Rum Pontus çetecilerine karşı verdiği mücadeleyle tarihe geçen en önemli isimlerden biri olan Mehmet Çetin adına “Anıt Mezar” konusu 11 yıl önce olduğu gibi bu günde gündemdeki sıcaklığını koruyor. 1965 yılında vefat eden bağımsızlık mücadelesinin Osmancıklı kahramanı Mehmet Çetin’in Gemici Mahallesi’ndeki mezarı 2008 yılında verilen “Anıt Mezar” sözüne rağmen ailesinin yaptırdığı şekli ile duruyor.

2006-2008 yılları arasında Osmancık Kaymakamlığı görevinde bulunan Mustafa Harputlu, beraberinde Garnizon Komutanı Levent Öztürk ile birlikte, Mehmet Çetin’in (Sarı Mehmet) Gemici Mahallesi’nde bulunan mezarlıktaki kabrini ziyaret ederek “Anıt Mezar” yapılması için ilk adımı atmışlardı. Osmancık Kaymakamlığı ve İlçe Jandarma Komutanlığı’nın “Anıt Mezar” girişimi ise 11 Şubat 2008 tarihinde “Sarı Mehmet’e Anıt Mezar Yapılıyor” başlığı ile basında yer almıştı. Ancak kısa bir süre sonra ilçe kaymakamı Mustafa Harputlu’nun görev değişikliği nedeniyle ilçeden ayrılmasının ardından  “Anıt Mezar” girişimi de hayat geçirilememişti.

Vatanımızı borçlu olduğumuz kahramanlarımızdan Mehmet Çetin adına “Anıt Mezar” yapılacak sözünü bir defa daha hatırlatalım dedik.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın