ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

15 yıldır maaşıyla kedileri besliyor

Osmancık’ta yaşayan hayvan sever yaşlı adam maaşıyla onlarca kediyi besliyor.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim

 

Osmancık’a bağlı Baldıran Köyü Kalinse Mahallesi’nde yaşayan hayvan sever Halil Güder (86), tavuk, kaburga gibi besinlerle her gün onlarca sahipsiz kediyi besliyor.  Günün ilk ışıklarıyla birlikte beslemeye başladığı kedilerin kendisine de can yoldaşı olduğunu belirten Güder’in ise tek bir istediği var, oda hayvanlara eziyet edilmemesi.

Tek geçim kaynağı 65 yaş aylığı olan Halil Güder, mahalledeki kediler için maaşının bir kısmını harcıyor. 15 yıldır baktığı kedilerin sayısının her geçen gün artması nedeniyle zaman zaman zorlanmaya başladığını belirten Güder; “İçinde et olmayınca verdiğim yemekleri de yemiyorlar. Aldığım kaburgaları haşlıyorum, haftada aldığım 10-15 ekmek ile birlikte veriyorum. Bazen yetiremiyorum, zorlandığım zamanlarda oluyor. Emekli değilim, 65 yaş aylığı ile idare ediyoruz. Başka bir gelirim yok. Hayvan severler besleme konusunda bana yardım ederlerse geçimim daha iyi olur ”dedi.

Kediler Halil dedenin yolunu bekliyor

Hayvan sever kedi dostu Halil Güder’in motorunu sesinden tanıyan ve etrafını saran onlarca kedi ile kurduğu bağ mahalle sakinlerinden büyük taktir görüyor.

Kedilerle arasındaki dostluğun 15 yıl önce güçlendiğini belirten Güder, kedilerin acıktıkları zaman kapısından ayrılmadığını belirterek; “Bir yere gittiğim zaman eve dönüşte motorun sesinden hemen seğirtiyorlar. Motorun sesinden anlıyorlar yanıma geliyorlar, ayağıma dolanıyorlar omzuma çıkıyorlar, kedilerle haşır neşir oluyorum.

Belki Cenabı Allah, bunların sayesine bizi yaşatıyor, bunları doyurduğum için. Beni şenlendiriyorlar. ”dedi.

Kedileri doyurmadan yemek yemiyor

Günün ilk ışıkları ile itibariyle kedileri beslemeye başladığını belirten Halil Güder; “Sabah erkenden ben yemeği yemeden geliyorlar. Onları doyurmadan duramıyorum. Onları doyuruyorum, ondan sonra kendim yemeği yiyorum.”

“Yapılan eziyetleri görünce ciğerim kopuyor”

Hayvanlara yapılan eziyetlere de değinen Güder; “Dili söylemez ağzı söylemez, Allah’ın bir yarattığı bu hayvanlara neden eziyet edilir. Verirsen yer vermezsen yemez, bakar. Yapılan eziyetleri görünce ciğerim kopuyor” dedi.

Halil Güder, her bir kediye isim verdiğini ve onları isimleri ile çağırdığını da sözlerine ekledi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın