ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Çorum turizmini uçuracaklar

  • Çorum ve bölgenin ilk ve tek olma özelliğini taşıyan “Sportif Havacılık Kulübü Derneği” kuruldu. Çiçeği burnunda dernek Çorum turizmini uçuracak faaliyetlerde bulunacak.

Sportif Havacılık’a gönül vermiş Ali Karınlıoğlu öncülüğünde geçtiğimiz sene kurulan “Uçuş Kulübü” dernek çatısı altında tüzel kişiliğine kavuştu. Derneğin Kurucu Yönetim Kurulu Ali Karınlıoğlu başkanlığında Erhan Sakallı, Rümeysa Ünsal, Ferdi Karakuş ve Hafife Karapapak’tan oluşuyor.

“ÇORUM TURİZM KOMİSYONUNDAYIZ”

Çorum’da hava sporlarını teşvik etmek amacıyla kurulan derneğin ilk ziyareti Çorum Kültür Turizm Müdürlüğü’ne oldu.

Derneklerinin Çorum ve bölgede ilk ve tek olduğunun altını çizen Ali Karınlıoğlu; “Çorum genelinde bu sporu yapan çok nadir 3-4 kişiyle sınırlıyız. Kastamonu, Kırıkkale, Çankırı gibi çevre illerde bu sporu yapan kimse yok. Derneğimizi kurarak yönetimden arkadaşlarımız ile birlikte Çorum İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nü ziyaret ettik ve burada 3 saat süren bir görüşme gerçekleştirdik. Derneğimizden ve Çorum turizmini uçuracak olan projelerimizden bahsettik. Projelerimize destek sözü alırken Çorum’un Turizm Komisyonu’na da derneğimizi dahil ettiler.

“DÜNYA ÇAPINDAKİ FESTİVAL ÇORUM’DA YAPILACAK”

Sportif Havacılığı Çorum turizmine kazandırmak istediklerini belirten dernek başkanı Ali Karınlıoğlu, dünya çapında yapılan bir festivalin Çorum’da yapılacağını belirtti. Karınlıoğlu yamaç paraşütü mesafe yarışmasının Haziran 2020 tarihinde Çorum’da yapılacağını söyledi.

Karınlıoğlu; “Türk Hava Kurumu’nun düzenlemiş olduğu yarışmalar var. XC ve mesafe yarışları gibi.  Şuan da Türkiye rekoru 360 km olarak Adıyaman’da.  Biz 450 km olarak Çorum’da kırma ihtimali olan bir yerimiz var. Ve dünya genelinde 20 noktada yapılan bu festivali ve yarışı Çorum’a aldırmayı başardık. Çorum, Bayat’da Türk Hava Kurumu’nun tescillediği bir tepede 26-28 Haziran 2020 tarihlerinde bu etkinliği yaparak rekor girişiminde bulunulacak. Bu festival Çorum turizmine de önemli katkılar sağlayacak. ”dedi.

“OSMANCIK VE BÖLGESİ FETHİYE İLE EŞ DEĞER ÖZELLİĞE SAHİP”

Osmancık’ın ve bölgenin Fethiye ile eş değer özelliklere sahip olduğunu belirten Karınlıoğlu; “Osmancık Zeytin Maksutlu barajı sıv eğitim dediğimiz eğitimlerimizi yaptığımız yer. Sıv eğitim için Dünya’dan ve Türkiye’den tüm paraşütçüler Fethiye’ye gidiyor ve çok yoğun oluyor. Maksutlu baraj üzeri Fethiye ile eşdeğer bir yer.

Türkiye’de yaygınlaşan ve bu civarda olmayan yamaç paraşütünün başlangıç eğitimini Zeytün Köyü üzerinde ki 800 ile 1200 irtifa ile gelinebilecek olan bu yerimizde verebiliriz. Bu yerimizi değerlendirebilirsek Türkiye ve Çorum açısından büyük bir artımız olacak.” diyerek Çorum’un yamaç paraşütü sporcularının en çok tercih ettiği hava sporları merkezi olmaya aday olduğunu söyledi.

“UÇMAYI KİM İSTEMEZ”

Ekstrem sporları arasında yer alan yamaç paraşütünün yükseklik korkusu olan insanların bu sporla bu korkuyu aştıklarını belirten Karınlıoğlu; “Psikolojik sorunları olanların yükseklik korkusu olanların bu aktivitelerle atlatabildiklerini, çoğu hastalığında bu şekilde giderildiğini yapılan bazı çalışmalarla biliyoruz. Ekstrem sporları arasında yapılabilecek en ideal sporlardan birisi yamaç paraşütü.

Uçmayı kim istemez ki, kuş bakışı gökyüzünden her yeri izleyerek kuş gibi süzülerek bu eğitimi vermeye açığız.  Uzman eğitimciler eşliğinde uçmak isteyenleri derneğimize davet ediyoruz.”

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın