ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

18 yaş üzerine aşı randevusu açılıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘Covid-19 aşısı, Cuma günü itibarıyla 18 yaşından gün almış tüm vatandaşlar için randevu sistemi açılacak’ ifadelerinde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı.

Koca’nın açıklamalarından satır başları:

– Cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış olan herkes aşı randevusu alabilecek.
-Delta Plus’ın ülkemizde görüldüğünü tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili 134 vakamız oldu. Toplam 16 ilimizde görüldü. Giderek illerdeki dağılımı artmaya başladı ve yoğunluklu olarak İstanbul’da görüldü. Delta varyantında iki doz aşının daha etkili olduğunu biliyoruz. İki aşı arasında 6 haftalık süreyi 4 haftaya çekebiliriz.
-Önümüzdeki dönemde zorunlu olmadıkça kısıtlamaları yapmak istemiyoruz. Herkesin özellikle kişisel güvenlik çemberini oluşturması gerektiği kanaatindeyiz. Toplumsal bağışıklığın oluşmadığı bu dönemde maskeyi halen o güvenlik çemberi içinde kullanmamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.
-Aşı konusunda biz vatandaşımızı ikna etme çabası içinde olacağız. Vatandaşımız bu süreçte aşıya olması gerektiği kadar rağbet etti. Yüzde 80’lerin üzerinde aşılamanın olacağını düşünüyorum. 45 yaş üzerinde yüzde 90’lara varan oranda bir aşılama var.
Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın