ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

1928’den 2019’a uzanan koca bir ömür

1928 Osmancık Güney Mahalle doğumlu 91 yaşındaki Mehmet Karakaş ile zamanda yolculuk yapmaya ne dersiniz?.

Osmancık’taki hayat şartları, komşuluk, akrabalık, esnaflık ve sosyal ilişkiler, gelenek ve görenekler üzerine hoş bir sohbet gerçekleştirdiğimiz Mehmet Karakaş, 1950 yılına kadar ilçede baba mesleği olan kunduracılık yaptı. 4 yıl çeltik fabrikasında çalıştıktan sonra 1955 yılından 2010 yılına kadar 55 yıl boyunca günümüzde hazır giyime direnen manifaturacılık mesleğini sürdürdü.

Osmancık’ın o meşhur bağlarını ve bağ bozumu anılarını da anlatan Karakaş, ilçenin düğün ve bayram kültürünü, İbriktar Hazretleri Medresesine ve Osmancık’ın ilklerine de değindi.

1943 Osmancık depreminde hayatını kaybedenleri yad eden Karakaş, yeni yapılan Osmancık Devlet Hastanesi’nin Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde olduğunu belirterek buna rağmen “Allah razı olsun eski hastaneye göre rahatız “dedi.

Sohbetimizde yeri geldi duygulandık, yeri geldi neşelenip kahkaha attık. Biz bu sohbetten büyük bir keyif aldık.

Osmancık’ın yaşayan sayılı bellekleri arasında yer alan Sayın Mehmet Karakaş’a teşekkür ediyor, sizleri samimi ve doğaçlama olan sohbetimizi izlemeye davet ediyoruz.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın