ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

1950’den bu tarafa zamana ayar veriyorlar

  • Eski model saatler, guguklusundan, gonglusuna…,Tın tın tın ses çıkaran sarkaçlar…,Asla susmayan tik taklar.. Osmancık’ta 70 yıldır saat tamirciliği yapmayı sürdüren Karabudak ailesinden Abdullah Karabudak ile zamana verdiği ayarı konuştuk.

Çorum’un Osmancık ilçesinde yaşayan Karabudak ailesi, 1950’den bu tarafa saat tamirciliği yapmayı sürdürüyor. 64 yaşındaki emekli öğretmen Abdullah Karabudak, babasından miras kalan mesleği ilçede yaşatmaya devam ettiğini belirterek, saat tamirciliğinin yok olacak meslekler arasına girdiğini, babasının vefatından sonra mesleği kendilerinin devraldığını, kardeşini de bu mesleğe kazandırdıklarını anlattı.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

Yeni neslin sanata, zanaatkara fazla itibar etmediğini alın terletmeden hazır paranın peşinde koştuğunu gördüğünün altını çizen Karabudak, her şeyin bir emeğinin karşılığının olacağını ifade ederek; “Saat tamirciliği 1950 yılından itibaren babam tarafından yapılan bir meslekti. Çocuk yaşlarda babamın ustalığı ile öğrendiğim bu mesleği 1976 yılında babamın vefat etmesiyle ben ve kardeşim günümüze kadar yaşatmayı sürdürdük.

Günümüzde mekanik saatler yavaş yavaş kalkıyor piyasadan, bunların yerini elektronik ve dijital saatler alıyor. Zaman zaman mekanik saatler gündeme geliyor, eski cep saatleri, demiryolu saatleri müşteriler tarafından sorulduğu oluyor. Talep olduğu taktirde de bu tür saatleri tamir etmeye devam ediyoruz.”

“ANTİKA SAATLERE İLGİ VAR AMA PAZARLAYAMIYORUZ”

Zaman zaman antika saatler getirenler olduğunu kaydeden Karabudak, bazen tamirini yaptıkları antika saatlerin bazen de satışını gerçekleştirdiklerini belirterek; “Çalışır vaziyette antika saatleri soran müşterilerimiz oluyor, onlarda hatıra bırakmak amacıyla istediklerinden ve fiyatları da yüksek olduğu için ilçede pazarlayamıyoruz.

Çalışır vaziyette, ama eksik parçası olan dededen kalma köstekli ve kurmalı 100-150 yıllık saatler elimize tamir edilmek üzere ulaşıyor, ancak eksiklerini tamamlamak için Ankara, İstanbul gibi şehirlerden temin etmek gerekiyor, buda çok kolay olmuyor.

Eskiden zemberek sitemi ile çalışan saatler vardı onlarda piyasadan kalktı ve yerini pilli, elektronik saatler aldı. 100 TL yi aşan tamir masrafları olduğu içinde vatandaş yarı mekanik, yarı elektronik olan yani pil gücüyle çalışan, zemberek sitemi devre dışı kalmış, pandül ve balansı ortadan kalkmış, çarklar var ama çarklara kumanda eden elektronik devreleri olan standart baskıyla yapılan saatleri tercih ediyorlar. Yine bu dijital saatlerde tamire geliyor.”

“BÖYLE GİDERSE ESKİ SAATLERİMİZİ TAMİR EDECEK USTA BULAMAYIZ”

Yeni nesil bu mesleği öğrenme iştiraki içerisinde değil. Yok, olmaya doğru giden bu meslekte, böyle giderse eski saatlerimizi tamir edecek usta bulamayız. Diğer yok olan mesleklerde olduğu gibi bu meslekte unutulmaya yüz tutar.

İnsanlar alın teri akıtmadan, sıkıntı çekmeden para kazanmanın derdinde. Kimse gözüne perdah takarak iğneyle kuyu kazar misali saat tamir etmek istemez. Dolayısıyla da bu meslek öğretilmez, bu meslek gayretle, çalışmayla, azimle öğrenilecek bir meslek. Gerçekten kişi bu işin üzerine eğilirse parasal anlamda da getirisi olabilecek bir meslek ve bu işten de ekmek yer. “dedi.

“ÇIRAKLARI BEKLİYORUZ”

 Yakın zamanda bu mesleği öğrenmek isteyen kimsenin gelmediğini belirten Abdullah Karabudak “Çırak olmak isteyende işi öğrenmeden kaç para vereceksin diye soruyor. Bu mesleğe baş koyacak biri olmayınca, ben bu işi öğreneceğim şeklinde gelip te sormayınca bu meslek öğrenilmez. Günümüzün gençleri bol paralı, hazır iş istiyor, önce öğrenecek ondan sonra ekmek yiyecek.” diyerek çırakları beklediğini ifade etti.

Teknolojinin mesleği etkilediğini dile getiren Karabudak, “Daha önce mekanik saatler olduğu için el işçiliği çoktu. Şimdi fabrikasyon olduğu için baskıdan çok sayıda saat yapıyor. Ucuz fiyata satıyor. Bu saatlerin kalitesi eskilere göre çok çok basite indirgenmiş oldu. El işçiliği olan orijinal saatler yok mu var. Bunlarda çok pahalı. Saatlerdeki değerlendirme ekran ve kadranındaki kıymetli taslarla alakalı. 3 ila 5 bin dolara kadar saatler var. Antika saat koleksiyoncuları ve antika saat soranlar zaman zaman dükkana uğruyorlar. Elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın