ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

2019 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ Yayımlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 2019 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Yayınlanan tebliğe göre; “Kurbanların kesim yerlerinde kesilmesi için gerekli tedbirler alınacak. Kurban satış ve kesim yerleri birbirine yakın yerlerde planlanacak, çevresel riskleri en aza indirerek varsa atık yönetimi planlanmış alanlar seçilecek. Çevre kirliliğini önleyici tedbirlerin alınması bağlamında gerek duyulduğunda pazar yerleri kurban kesim yerine dönüştürülecek.

Kurban satış ve kesim yerlerine ulaşımın kolay sağlanması için yerel yönetimlerce tedbirler alınacak. Kurban satış ve kesim yerleri, çevre ve toplum sağlığını olumsuz etkileyecek durumlardan arındırılacak.  Ayrıca kurban satış ve kesim yerlerinde gerekli sıhhi tedbirler alınacak. Kurban satış yerleri etrafı branda ile çevrili, üstü kapalı ve insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanacak.  Kesim yerleri genel sağlık şartlarına uygun, dezenfekte edilebilir, zemininde su biriktirmeyen, ışıklandırma ve havalandırması bulunan mekanlardan seçilecek.  Ayrıca insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanacak.

Kesim alanı ve çevresinde evcil ya da sokak hayvanlarının girmesine engel olunacak şekilde önlemler alınıp, kesim yerlerinde kesilip parçalandıktan sonra etlerin hemen teslim edilmesi sağlanacak, bu sağlanamadığında gerekli saklama koşulları oluşturulacak. Kesim yerlerinden kaynaklanacak atık suların doğrudan alıcı ortama verilmesini engelleyici tedbirler alınıp, kesim yerlerinde kesilen hayvanların deri ve sakatatlarının zayi olmadan değerlendirilmesi hususunda gerekli tedbirler alınacak.

İl ve ilçelerdeki kurban satış ve kesim yerlerinin açık adresleri, Din Hizmetleri Yönetim Sistemine (DHYS) 22 Temmuz 2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar girilecek. Halk Eğitim Merkezlerinde 20 saatlik “Kurban Kesim Elemanı” kursu düzenlenecek. Kesim yerlerinde komisyon üyesi kurum ve kuruluşlardan yeterli sayıda personel görevlendirilip ve ücretleri Kurban Komisyonu hesabından ödenecek.

Bayram günlerinde trafikte oluşan yoğunluk dikkate alınarak kurban satış ve kesim yeri güzergâhında ulaşımı kolaylaştıracak tedbirler,kesim yerlerinde kesimlerin daha düzenli yapılması, zaman kaybının ve karmaşanın önlenmesi için randevu sistemi uygulanacak. Kesim işlemlerini bayramın ilk gününde yoğunlaştırmamak için gerekli tedbirler alınacak.

“Vekâletle Kurban Organizasyonu” konusunda bilgilendirme yapılacak. Kesim yerlerinde “Kasaplık Belgesi” veya “Kurban Kesim Elemanı” kurslarından alınmış “Kurs Bitirme Belgesi” ve “Hijyen Eğitimi Belgesi” olanlar görevlendirilecek.

Kurban satış yerleri bayramdan 15 gün önce hazır hale getirilip ve bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek. Satış ve kesim yerlerinde belediyeler gerekli tedbirleri alarak, kesim yerine götürülürken, araca bindirilirken, araçtan indirilirken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere 19 uncu maddede belirtilen cezalar uygulanacak.”

Kurban olması dinen sakıncalı olan hayvanlar kurban satış yerlerine getirilmeyeceğinin belirtildiği tebliğde, kurban olarak kesilecek hayvanların koyun, keçi, sığır, manda ve deve olup bunların dışındaki hayvanların kurban olarak kesilemeyeceği belirtildi.

Kurbanlık hayvanın yaşı hususunda kameri yılın esas alınmasını gerektiği belirtilerek; “ Kurban olabilmesi için kurbanlık hayvanın deve için 5, sığır ve manda için 2, koyun ve keçi için 1 yaşını doldurması gerekir. Kesilecek hayvanın dini açıdan kurban olmaya engel bir kusurunun bulunmaması gerekir. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması gerekir. Kurbana engel olan kusurlar, hayvanın emsali arasında kıymetini azaltan kusurlardır.

Koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanlardan her biri yalnız bir kişi adına kurban edilir. Deve ve sığır gibi büyükbaş hayvanlar ise bir kişiden yedi kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilir. Bunlar dışındaki hususlarda Din İşleri Yüksek Kurulu’nun fetvaları esastır.

Kurban satış yeri görevlileri tarafından yapılacak kontrollerde belgesiz, sağlık durumu iyi olmayan, özellikle büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını doldurmamış (kapak atmamış), kurban vasfı taşımayan hayvanların kurban satış yerine alınmayacağı ve satışına izin verilmeyeceği ve aykırı durumlarda yasal işlem başlatılacağına ilişkin, çadır ya da padokları kiralama yetkisine sahip kurban satış yeri yetkilileri tarafından hayvan sahibi ya da çadır sahibinden “Kurban Satış Yeri Taahhütnamesi” alınarak arşivlenir. Yapılan denetimlerde kurban olmaya uygun olmayan hayvanlar olduğu tespit edilirse ilgili hayvanlar (X) işaretiyle işaretlenir. Kurban satış yerinin muhtelif yerlerine (X) işareti olan hayvanların kurban olmaya uygun olmadığına dair bilgilendirme afişleri asılır.”denildi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın