ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

30 yıldır geleneksel yöntemle bakır tepside kadayıf üretiyor

Osmancık’ta yaşayan Rafet Demirkan, Ramazan ayının vazgeçilmez tatlısı olan kadayıfı dövme bakır tepside geleneksel yöntemle üretiyor. Çırak olarak başladığı işin ustası olan Demirkan, Çorum’da bu işi sürdüren nadir isimlerden.

Rafet Demirkan, Osmancık Koyun Baba Mahallesi, Baltacı Mehmet Paşa Caddesi üzerinde bulunun fırında (Koyun Baba İlkokulu Karşısı), Ramazan ayının vazgeçilmez tatlısı olan kadayıfı dövme bakır tepside geleneksel yöntemle üretiyor. 1990’lı yıllarda çırak olarak başladığı işin ustası olan Demirkan, bu ürünün imalatının Çorum’da geleneksel yöntemle Osmancık ve İskilip’te yaşatıldığını belirtti.

Aralıksız dönen bakır tepside saatte 5 kilo kadayıf üretimi gerçekleştirildiğini belirten Demirkan, “Osmancık’ın eski simitçilerinden rahmetli Güngör ustamız vardı, o yapıyordu bu işi. O da babasından el almıştı. Bende simit satıyordum, 12 yaşlarındaydım. Güngör ustam Ramazan ayında yaparken bu işi bende merak ediyordum, bakıyordum ona, acaba bende dökebilir miyim diye. O da bir gün ‘gel oğlum dök’ dedi. El verdi bende bu işi öğrendim. 1990’dan bu tarafa da bu işi yapıyorum.

“Dökme tel kadayıfı bir Osmancık’ta bir de İskilip’te yaşatılıyor”

Dökme tel kadayıfı bir Osmancık’ta bir de İskilip’te var. Sacımız dövme bakır, hamurun özünü kürekle döve döve yaparak kıvamına getiriyoruz.  Bu yöntem biraz zahmetli, makinesi var ama bu lezzeti tutmuyor. Makinede saatte 90 kilo üretim yapılıyor biz ise saatte 5 kilo kadayıf üretebiliyoruz. Bakır tepsinin 10 defa dönmesinde 1 kilo kadayıf alabiliyoruz.

Geleneksel yöntemle üretilen dökme tel kadayıfını sadece Ramazan ayına özel yapıyoruz” diyerek, hem geleneksel olan hem de maharet, ustalık ve sabır isteyen dökme kadayıfın Ramazan ayında iftar sofralarında en çok tercih edilen tatlıların başında geldiğini sözlerine ekledi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın