ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

3F “İhracat Şampiyonları” arasında

İstanbul Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ( İHKİB) 2018 başarılı ihracatçılar arasında yer alan 3F 40 milyon Euro ihracat ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayarak hazır giyim endüstrisinin başarılı firmaları arasında yer aldı.

İç ve dış pazarda tekstil ve konfeksiyon sektöründe etkinliğini artıran 3F Tekstil San. ve Dış Tic. A.Ş. ortaklarından Osmancıklı hemşehrimiz Fatih Ergün sektöre ilişkin sorularımızı yanıtladı.

İlkay Sever:  *Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Fatih Ergün: 1978 Osmancık doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimi Osmancık’ta tamamladım. Osmancık’ta çeşitli sektörlerde çalıştıktan sonra askerlik görevimi tamamladım.

*Tekstil sektörüne nasıl girdiniz?

Askerlik sonrası tekstil sektörüne bir farikada adım attım.  Burada 6 yıl gibi bir süre çeşitli görevlerde bulundum ve tecrübe edindim.

2007 yılında birkaç arkadaşımızla beraber kendi işimizi yapmaya karar verdik.  Osmancık’ta Anadolu Tesisleri üstünde işletmemizi açtık. Ve şuan BGM ismi eski ortaklarımdan Mahmut Atmaca,  Behlül Akbaba, Gürel Ak, İrfan Cankara tarafından halen bu işletme devam etmekte.

*3F’nin açılımı nedir?

3F Tekstil San. ve Dış Tic. A.Ş ‘nin F’leri Fast, Flexible, Fashion. (Hızlı, esnek, moda )dan gelmektedir.  Bu tekstil sektörünün bizim tarifimizle alakalıdır.

*Fabrikanızın üretim birimleri, kapasitesi, istihdamı hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

2011yılında Dodurga’da bir fabrika kurduk. Devamında 2014 yılında İstanbul’da yeni bir ortaklıkla ihracata adım attım.

İstanbul’daki yeni ortaklarım Özkan Beyoğlu ve İbrahim Altıntaş ile birlikte aynı yıl Çorum’da tecrübelerimi daha da geliştirdiğim ve genişlettiğim bir fabrikanın temelini attım.

2015 yılının Nisan ayında üretim yapmaya başladım ve şuanda Avrupa’nın 21 ülkesine ihracat yapıyorum.

100’e yakın İstanbul’da çalışanımız var. 400 kişi Çorum’da Organize Sanayi’deki fabrikamızda çalışmakta.

2016 yılında kurulumunu sağladığım Kastamonu, İnebolu’da 200 kişilik fabrikamız var, toplam 700 kişi ile tekstil sektörüne devam etmekteyiz.

*3F’nin faaliyetleri ve üretim yelpazesinden bahseder misiniz?

3F Tekstil San. ve Dış Tic. A.Ş Bayan dış giyim üretimi yapmakta.  Ayda 800 bin parça üretim yapmakta, yılda 40 milyon Euro ciroya ulaşmış durumda.

*Üretimde hangi markalarla çalışıyorsunuz?

Dünyanın önde gelen birçok markası ile çalışmaktayız. Bunlar arasında Zara,  Mango, Resort, Next başta olmak üzere birçok markaya ihracat yapmaktayız. İç pazarda da LC Waıkıkı’ye üretim yapmaktayız.

Üretimde kendi koleksiyonlarımızı yapıyoruz. Merkez ofiste koleksiyonların sergilendiği ve müşterilerle workshop çalışmalarının yapıldığı ürün geliştirme bölümü ve bu merkezde çalışmakta olan tasarım ekibi bulunmaktadır.

Tasarımcılarımız trend ve teknolojileri yakından takip ederek tecrübelerini koleksiyonlara yansıtıyorlar.

Müşterilerimizin tüm talepleri, tecrübeli asistanlar tarafından alındıktan sonra, adlarına takip ve kontrolü yapılarak raporlanıyor.

Seçilen modellerden siparişler alınıyor, tedarik edildikten sonra üretim birimlerimize sev ediyoruz. Üretim tamamlandıktan sonrada müşterimizle ürünleri teslim ediyoruz.

Üretim öncesi tüm süreçler İstanbul’da bulunan merkez ofiste uzman ekiplerce gerçekleştirilmektedir.

*Hazır giyim sektöründe marka ve markalaşmanın önemi sizce nedir?

Markalaşma çok önemli bir konu. Bu konuda çalışmalarımızı başlattık. Meşakkatli bir iş olması sebebiyle markalaşmamızın uzun soluklu olması için alt yapımızı hazırlıyoruz.

*Osmancık Organize Sanayi’nde fabrika açmayı düşünüyor musunuz?

Osmancıklıyız ve elbette ki düşünüyoruz. Şuana kadar yapamayışımızın bir takım sebepleri var. Bunların en başında siyasi engeller. Ve yer bulamayışımız geliyor. Bu sorunlara da cevap bulmadığımızdan dolayı yer açamadık.

Ama bundan sonraki süreçte Osmancık Sanayi Bölgesi’nin yeni yönetimi ile birlikte yapılacak yer tahsisini en iyi şekilde değerlendirip en hızlı biçimde üretime geçecek bir fabrika kurup burada da çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz.

*Fabrika kurulumunda size yardımcı olan destekçi olan birileri var mı?

Her şeyden önce yaratanımız bize yardımcı oluyor.  En büyük destekçim Allah. Yaradan bize yardım ediyor. Projelerin tamamen bana ait, ortaklarımızla birlikte istişare edip projelerimizi yürütüyoruz.  Yapımını ise bizzat kendim takip ediyorum.  Şuana kadar 5 fabrika kurdum. 

*Tekstille ilgili son gelişmeleri ve sektör değerlendirmesini sizden alabilir miyiz?

Hazır giyim, eş anlamı ucuz giyim, olduğu içim dünyada tekstil üretimi nerede daha yetenekli ve ucuz yerler varsa oradadır.

Biri maliyet savaşı diğeri de moda takibi. Zaten bizde ismimizi oradan almaktayız. Fast, Flexible, Fashion. (Hızlı, esnek, moda ) Bu tekstil sektörünün bizim tarifimizle alakalıdır diye düşünüyorum.

*İHKİB’in 2018 başarılı ihracatçılar listesinde yer aldınız?  Bu başarınızın bir sırrı var mı?

İHKİB’in 2018 başarılı ihracatçılarda 5 tane değişik ödül türü var. Bir platin ödül alan ihracatçılar. Bu 50 milyon Euro üzeri ihracat yapanlar. Birde 25-50 milyon dolar arası ihracat yapan firmalar biz bu kategoride ilk 100 içerisine girerek Altın ihracat ödülü aldık. 10-25 milyon arası ihracat yapanlarda gümüş plaket alıyor. 1-10 milyon arası ihracat yapanlarda sertifika alıyor.

*3F’nin bundan sonraki hedefi nedir?

3F Tekstil, hazır giyim Türkiye’de aylık 3 bin kişinin iş bulmasına vesile oluyor.

700 kişi kendi bünyemizde çalışanımız var.  800 bin parça ürünü üretebilmek için yaklaşık 2 bin 500 kişi civarı fason üretimi yaptırıyoruz. Fasona atölyelerle çalışıyoruz.  Merzifon, Çorum, Osmancık bu bölgelerde çeşitli stratejik ortaklar kurduğumuz firmalar arasıyla sözleşmeler yaptığımız ve çalıştığımız firmalar var.

Bu atölyelerin ürettiği ürünlerin satışları daha öncesinde bizim ekiplerimiz yapmış oluyor bu şekilde de ihracatı yönetmiş oluyoruz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın