ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

604 lira cezası var! Kimse tınlamıyor

2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edildi, yaya geçidinde araçların yayaya öncelik vermesi zorunlu, ancak Osmancık’ta kurallara uyan sürücü sayısı nadir oluyor.

Osmancık’ta kampanya ve tanıtımlarla kamuoyuna duyurulan projeye bazı sürücüler uyarken, bazı sürücüler ısrarla uymamaya devam ediyor. Konuyla ilgili haber ihbar hattımıza ulaşan bir vatandaşımız, 604 liralık trafik cezasının sürücüleri caydırması gerektirirken, aksine yaya geçidinde yayalara yol veren sürücü sayısının nadir olduğunu belirtti.

İsmini vermek istemeyen ama adı bizde mahfuz bir vatandaşımız karşıdan karşıya geçmek için varsa yaya geçitlerini kullandığını belirterek  “Osmancık’ta yayaların güvenli geçişlerini sağlamak maksadıyla ilçe merkezinde birçok noktada yaya geçidi çizgileri yenilenerek, ‘önce yaya’ yazısı yazıldı ve yaya figürleri çizildi. Yaya geçidinde araçların yayaya öncelik vermesi zorunlu, ancak kimse kurallara uymuyor.

Bu kuralsızlığı özellikle Orgeneral Ahmet Çörekçi Caddesi üzerinde bulunan yaya geçitlerinde çok sık yaşadım. Bu cadde ilçenin en işlet caddelerinden birisi. Birkaç yerde “Önce Yaya” yazılı geçitler var. Ve ben ilerlemiş yaşıma rağmen karşıdan karşıya geçmek için yeri geliyor 50 adım fazla atıyorum ve bu geçitleri kullanıyorum. Ancak kaldırımdan ayağımı attığım anda durması gereken sürücüler bırakın durmayı, yavaşlamıyorlar bile.  Çoğu zaman yaya geçidinin ortasında kala kalıyorum. Geri gitsem olmuyor ileriye gitsem olmuyor.

Yaşadım zorluğu cadde üzerinde karşılaştığım bir polis memuruna anlattım. Bana “Benim yetki alanım değil” dedi. Bu konu kimin yetki alanında zabıtanın mı, polisin mi?.

Yaşadığım bu hak ihlalini benim gibi birçok kişinin yaşadığına tanık oldum. 604 liralık trafik cezasının sürücüleri caydırması gerektirdiğini düşünüyordum, aksine yaya geçidinde yayalara yol veren sürücü sayısının nadir olduğunu yaşayarak gördüm. “dedi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın