ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

74 yaşındaki teyze 49 yıldır evlere temizliğe gidiyor

www.osmancik.com.tr olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel bir röportaj hazırladık. Yaptığımız röportajda, Osmancık’ta 49 yıldır geçimini evlere temizliğe giderek sağlayan 74 yaşında Fatma Karakuş, hayatından kesitler anlatarak tüm kadınlara umut oluyor, ışık tutuyor.

74 yaşındaki teyze 49 yıldır evlere temizliğe gidiyor

Çorum’un Osmancık ilçesinde yaşayan 74 yaşındaki Fatma Karakuş,  49 yıldır geçimini evlere temizliğe giderek sürdürüyor.

Çorum’un Osmancık ilçesi Gemici mahallesinde yaşayan 3 çocuk annesi 74 yaşındaki Fatma Karakuş, hayatını evlere temizliğe giderek sürdürüyor.  Çocuk yaşta evlendirilen ve 25 yaşında eşinin vefatıyla dul kalan Fatma Karakuş 3 çocuğunu ve 2 torununu 49 yıl önce başladığı ve halen devam ettirdiği temizlik işlerinden kazandığı parayla büyütüp okuturken, her birini meslek sahibi yaptı.

İlerleyen yaşına rağmen aktif olarak temizlik işlerine giderek geçimini sağlayan Fatma Karakuş, yaşadığı zorluklara karşı pes etmeyerek biri Çorum’da biri Osmancık’ta olmak üzere 2 defa yılın annesi seçildi. Karakuş, hayata karşı mücadelesini çalışarak devam ettirirken, manevi zenginliği ise çocukluk yıllarında edindiği kitap okuma alışkanlığı ile sürdürüyor.

“49 yıldır evlere temizliğe gidiyorum”

Ağırlıklı olarak Psikoloji ve Türk Tarihi üzerine kitaplar okumayı tercih ettiğini belirten Karakuş; “1946 Osmancık doğumluyum. Benim çocukluğumda herkes okula gidemiyordu. Sokakta oynarken bir öğretmenin çocukları okula kayıt ettiğin gördüm.  Ve hemen yanına giderek İlkokula kendimi ben kayıt ettirdim. Kendimle birlikte birkaç arkadaşımın ismini de vererek onları da okula kayıt ettirdim. İlkokulu bitirir bitirmez ailem beni küçük yaşta evlendirdi. Bu evlilikten 2 kız bir erkek çocuğum oldu.

Rahmetli eşim Şevki Karakuş’un işleri ters gidince iflas ettik ve icra borçlarını ödemekte zorlandık. 25 yaşına geldiğimde eşimin vefatıyla zor anlar yaşamaya başladık. Terzilik mesleği yaparken yaşadığımız ekonomik zorluklar nedeni ile evlere temizliğe gitmeye başladım.  Ve 49 yıldır evlere temizliğe giderek, halen bu işi yapmaktayım.

“Hakir görüldüm, horlandım, hayatta çok darbe yedim”

Önceleri çok zorlandım, çevremden ve ailemden tepkiler aldım. Hakir görüldüm, horlandım, hayatta çok darbe yedim, şamar yedim. Ancak evlerine temizliğe gittiğim insanlar ilçede görev yapan doktor, hakim, avukat ve savcılardı. Bu kişiler hayatımı çalışarak kazanmam da, çocuklarımı büyütmem de ve okutmam da bana manevi destekte bulundular.

Çocukluk yıllarında başladığım kitap okuma alışkanlığı ise beni hayata karşı daha da motive etti. Eğitimin hayatına devam edememenin verdiği boşluğu kitaplar okuyarak doldurmaya gayret ettim. Ve çocuk yaşta üyesi olduğum Osmancık Halk Kütüphanesi’nde başta psikoloji ve Türk Tarihi üzerine kitaplar okumaya başladım.

“Kur’an-ı Kerim, bedene şifa, ruha gıda”

Psikoloji üzerine Doğan Cüceoğlu, Elif Şafak gibi yazarların kitaplarını okudum, bunlar gibi birçok kitap beni yeniledi. En çok yenileyen bedene şifa ruha gıda olan kitabımız Kur’an-ı Kerim oldu.  Gece 3 diyince uyumam bu benim terzilik kalma alışkanlığım. O saatte kalkarım sabaha kadar 3-4 saat okuyabildiğim kadar okurum Kur’an-ı Kerim’i. Hem işim rast gidiyor hem de kafam rahat oluyor. Televizyona bakmıyorum, zaten benim sorumlarım büyük televizyon bana daha çok sorun yüklüyor.

Geçmişini bilmeyen bir millet, geleceğini hiç bilemez diye çok tarih kitabı okudum. Şeyh Şamil, Yavuz Sultan, Fatih Sultan Mehmet gibi Türk Tarihi üzerine okuduğum kitaplar oldu. Daha yenilerde Çorum Belediyesi’nin bastırdığı Hasan Paşa adlı kitabı yeni bitirdim.

Bir kütüphanem olsaydı bir ev dolusu kitabım olurdu, ben kitapları kütüphaneden ve ilçedeki kırtasiyelerden temin ediyorum. Bana bu konuda kırtasiyeler olanak sağlıyor. Alıyorum, okuyorum ve kitapları geri iade ediyorum.

“Kültüre çok değer veriyorum”

Ben kültüre çok değer veriyorum. Hem ruhsal hem de bedensel acıdan beni yenileyen kitaplar olmasaydı ben bu gün ya felç olurdum ya da öbür alemi boylardım belki de daha da kötü olurdum.

1998-2003 yılları arasında Osmancık’ta Kaymakamlık yapan Nahsen Badeli döneminde biri Osmancık’ta biri Çorum’da olmak üzere 2 defa yılın annesi seçildim. Çorum’da yapılan seçime Osmancık’ı temsilen katıldım.

“Üniversite imtihanına katılsam çoğu genci sollarım”

Bunu kibir anlamında söylemiyorum. Bu gün üniversite imtihanına katılsam, çok genci sollayacağıma eminim. Gençlere tavsiyem,insanlara tavsiyem okumaları. Okumanın yaşı yok. Okumayı her şeyden üstün tutmamız lazım” dedi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın