ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

ADIM ADIM KONTROLLÜ NORMELLEŞME

ACİL TIP TEKNİSYENİ ALİ BAKİ EKE
ACİL TIP TEKNİSYENİ ALİ BAKİ EKE

Tarih 10 Mart 2020 tarihinde Ülkemizde ilk defa görülen Covid-19 virüsü içinde bulunduğumuz 19 Mayıs ayında hala etkisini devam ettirmektedir. Kademeli olarak normalleşme sürecine girmiş bulunmaktayız. Bazı Büyükşehirlerde bulunan kısıtlamaların kaldırılması, kapalı olan iş yerlerinin açılması, alışveriş merkezi 11 Mayıs tarihi itibari ile hizmete geçmeleri bu adımlarında bazıları…

17 Mayıs 2020 tarihi ile Sağlık Bakanlığımızın yayınladığı verilere göre 1.600.000 aşkın test yapılmış toplamda 150.000 yakın vakaya Covid-19 tanısı koyulmuş, 4.140 vakanın ise vefatına neden olmuştur ve 110.000 yakın vaka ise iyileşerek tedavilerini tamamlamıştır. Halen ülke geleninde 40.000 yakın Covid-19 vakası tedavi görmektedir. Normalleşme sürecinde kimse eski sosyal hayatımıza bir anda dönmeyi hayal etmesin. Devam eden bu süreçte sosyal mesafenin korunması, maske kullanımı ve kişisel hijyen fazlasıyla önemlidir.

KENDİ KENDİNE BAKIM
Kendinizi hasta hissediyorsanız dinlenmeniz, bol sıvı almanız ve besleyici gıdalar tüketmeniz gerekir. Diğer aile üyelerinden ayrı bir odada kalın ve mümkünse ayrı bir banyo kullanın. Sık temas edilen yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
Evdeki herkes sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelidir. Sağlıklı bir beslenme ve uyku düzeni izleyin, hareket edin, sevdiklerinizle telefonla veya internet üzerinden iletişim kurun. Zor zamanlarda çocuklar, yetişkinlerin daha fazla sevgi ve ilgi göstermesine ihtiyaç duyar. Rutinlerinizi ve programlarınızı mümkün olduğunca koruyun.

Kriz zamanlarında üzgün ve stresli hissetmeniz ya da kafa karışıklığı yaşamanız doğaldır. Arkadaşlarınız ve aileniz gibi güvendiğiniz kişilerle konuşmanız faydalı olabilir. Bunaldığınızı hissederseniz bir sağlık çalışanıyla veya danışmanla görüşün… (DSÖ’dan alıntıdır.)

GÜZEL GÜNLERE…

İnşirah Suresinde Allah(c.c.); Demek ki, gerçekten her zorlukla beraber (ona dayanacak ve aşacak bir) kolaylık vardır, buyurdu. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayının son günlerinde yapılan ibadetlerimizin tümünü kabul eylesin ve normal sosyal hayatımıza biran önce dönmemizi Türk Milletine nasip eylesin. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız, Kadir Gecemiz ve Ramazan Bayramımız mübarek olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın