ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Aker’den Karatağ’ın ‘Gizli Oylama’ teklifine cevap

Osmancık Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Recep Aker, Başkan Adayı Bilal Karatağ’ın  ‘Gizli Oylama’ teklifine cevap verdi. Başkan ve aynı zamanda başkan adayı olan AkerBu teklif bize değil oluşturulacak olan divan başkanlığına sunulacak. Bizim tercihimiz ‘Açık Oylama. Ancak oylama şekli konusunda ortakların kararına da saygı duyarız. “dedi.

Osmancık Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı görevini 3 dönemdir sürdüren Recep Aker 6 Temmuz’da Saray Düğün Salonu’nda yapılacak seçimli genel kurul toplantısında 4’üncü dönem için de adaylığını koydu.  Aker, geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısıyla Osmancık Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı olan Bilal Karatağ’ın ‘Gizli Oylama’ teklifine cevap verdi. Başkan ve aynı zamanda Başkan Adayı da olan Aker; “Ticaret Bakanlığı, Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Ana Sözleşmesinin 38’inci maddesinde şöyle denilmekte.

“Oylamalar el kaldırılmak suretiyle yapılır. Ancak, ortaklar cetvelinde imzası bulunanların yarıdan fazlasının talebi halinde gizli oya başvurulabilir.”

Bizde üyeler ortak olarak geçiyor. Üyelerden (Ortak) herhangi birisi Divan Kurulu’na “Oylamayı biz kapalı olarak istiyoruz” diye teklif sunacak divan başkanı da “Kapalı isteyenler, Açık isteyenler” şeklinde teklifi oylamaya sunacak. Salonda bulunanlardan yarıdan bir fazlasının el kaldırma usulüyle belirlenen seçim şeklide kabul görecek. Bu teklif bize değil, oluşturulacak olan divan başkanlığına sunulacak.

Biz seçim kapalı olacakmış gibi oy pusulalarımızı hazırlayacağız.  3 tanede seçim sandığı hazırladık. Bizim başkanlığımız divan heyeti kurulduğunda bitiyor. Bizim tercihimiz ‘Açık Oylama. Ancak oylama şekli konusunda ortakların kararına da saygı duyarız. “dedi.

“Yaptıklarım, yapacaklarımın teminatı”

İkilik olmasını istemiyorum. Seçim bittiği gün her şeyin bitmesi gerektiğine inanıyorum.  Yaptıklarım, yapacaklarımın teminatı zaten. 1420 ortağı bulunan kooperatifimizde 160 olan aktif üye sayısını 671’e çıkardım. 2 milyon finansmanlı devraldım, bunu 66 milyon 500 bin e çıkardım. Bu paraya yön vermek öyle çokta kolay bir iş değil. Kooperatifin yürümesi için tahsilatlarda güçlük çektik ama mümkün olduğu kadar icraya vermedik. Hele ilk 5 yıl bir Allah’ın kulunu icraya vermedik. İdare ettiğimiz insanların hepsi iyiliğiyle kredilerini ödediler.”

“Sen benim şahsıma gıcıklık yaptın bana kredi vermedin” diyecek biride varsa ben o anda istifa ederim. Seçim ortamlarında bunu diyenler daha çok çıkıyor.  Diyecek olan genel kurulda çıksın desin ben orada da adaylıktan çekileceğim. Şartlarını yerine getirdiği halde ‘sen bana kredi vermedin’ diyen çıksın yemin ediyorum seçime katılmam. Bunu tüm samimiyetimle garanti vererek diyorum.

“Tüm ortaklarımızın seçime katılımlarını bekliyoruz”

Ben o gün kazananın kardeşlik olmasını, esnafların kazanmasını istiyorum.  Bizim yapımızda, kültürümüzde emanete hıyanetlik yok. Emanet aldığım şeyi daha iyi bir konuma getirmeye çalışıyoruz.

Tüm ortaklarımızın seçime katılımlarını bekliyoruz. ”diyerek Osmancık Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin esnafın kara gün dostu olduğunu belirtti.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın