ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

“Annelerimizin Haklarını Hiçbir Şekilde Ödeyemeyiz”

Gelecek Partisi Osmancık İlçe Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Başkanı Nurten Çelik,  Anneler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“Annelerimizin haklarını hiçbir şekilde ödeyemeyiz ”ifadelerine yer veren Çelik açıklamasını şöyle sürdürdü; “2021 Anneler Günü, Her yıl büyük bir sevinçle kutlanan Anneler Günü, bu yıl geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine korona virüs salgınının gölgesinde geçecek. Evlatların, kendileri için hiçbir fedakârlıktan imtina etmeyen annelerine sürprizler yaptığı, hediyeler aldığı, mesajlar yolladığı bu özel gün, bu yıl da kısa bir süre sona kutlanacak. Anneler Günü her yılın mayıs ayının ikinci pazar günü gerçekleşiyor.
Anneler Günü’nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD’nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna’nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimlerine paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini kazanamamıştır.

Öte yandan Anneler günü geleneğinin Antik Yunanların Yunan mitolojisinde de yeri vardır. Bu özel gün Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

‘’Üzüntümüzü kendi üzüntüsü bilen ve varlığıyla hayatımıza anlam kazandıran annelerimizin haklarını hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Tüm annelerimizin Anneler Gününü kutluyorum’’

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın