ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Arslan “Belediye hiç kimsenin zenginleşme aracı değildir. Belediyeden elinizi çekin.”

 İYİ Parti Osmancık Belediye Başkan Adayı Dr. Ecz. M. Özhan Arslan ilk mitingini Çay Mahallesi’nde yaptı. Arslan Gemici’nin makus talihini değiştireceğini ve Osmancık’a yakışır işler yapacağına inandığını söyledi.

İYİ Parti Osmancık Belediye Başkan Adayı Dr. Ecz. M. Özhan Arslan seçim çalışmaları kapsamında ilk mitingine Gemici’den başladı.  Arslan’ı burada coşkulu bir kalabalık karşıladı. Önemli açıklamalarda bulunan Arslan “Bizim projelerimizi vatandaşa anlatıyorlar” diyerek “Biz projelerimizi her gittiğimiz yerde anlatıyoruz. Ben projelerimizi paylaşmaktan çekinmedim. Projelerimiz diğer adaylar tarafından da söylenmeye başladı. İYİ şeyleri paylaşmakta dağıtmakta sevaptır. ”dedi

Arslan “Temelde 5 bin 500 oyumuz var”

İYİ Parti Osmancık Belediye Başkan Adayı Özhan Arslan Gemici’nin makus talihini değiştireceklerini belirttiği konuşmasında 2014 yılında verilen fakat yapılmayan sözleri de hatırlattı.

Kendisini dinleyenleri selamlayarak konuşmasına başlayan Arslan sözlerini şöyle sürdürdü; “Osmancık’ı seven insanlar hepiniz hoş geldiniz. Bizlerde bu sevdayla yola çıktık. Bizlere bu kapıları açan bu hizmet fırsatını sunan imkanı sağlayan, hayırlara vesile olan, İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne ilçe yöneticilerimize ve partililerimize ayrı ayrı şükranlarıma sunarım.

Millet ittifakımız temelde 5 bin 500 oy ile başlayan, şuanda belediyenin ve iktidarın en önemli adayıdır. Bizler bu gün bu onuru taşıyacak donanımlı kadrolar kurma için çok uğraştık.

B gün burada sizlere yapacağım konuşmam diğer adaylar üzerinden olmayacak. Yapacağız edeceğiz de olmayacak, bunlar yetmez. Yapacaklarımı nasıl yapacağımı tek tek anlatacağım sizlere.

Daha evvelde söylediğim gibi, bir tek AK Partili kardeşim, bir tek MHP’li kardeşimin, bir tek Saadet Partili kardeşimin, bir tek Büyükbirlik Partili kardeşimin onuruna, şerefine laf ettirmeyeceğiz. Edenlerin de karşısında olacağız. Bu hem siyasete yakışan bir üsluptur hem de şahsiyetimize kişiliğimize onurumuza yakışan bir üsluptur.

Arslan “Başka yerlerden başka vesilelerle gelenler, bizim kadar hassas olamazlar”

Ben bu memlekette eczacılık yapan bir kardeşinizim. Ben bu göreve layık görülürsem eğer 5 senenin sonunda yine burada yaşayacak yine burada eczacılık yapmaya devam edeceğim. İşte bu sebepten ötürü bizim yanlış yapma lüksümüz yok.

Başka yerlerden başka vesilelerle gelen Osmancık’a dönme zorunluluğu olmayan insanlarında bu görevi bizim kadar hassas yapma ihtimali yoktur.

Arslan “Devlet bütçesinde İktidar- Muhalefet belediyesi yoktur”

İktidardan olmayan belediye hizmet yapamaz diyenlere inanılmaması gerektiğinin altını çizen Özhan Arslan “Konuşmamda sizlere somut rakamlar ve bilgiler aktaracağım.

5 yıldır belediyemiz meclisinde imar ve plan bütçe komisyonlarında yer aldım.  Bu komisyonlarda yer almamın farkını hizmetteki farklara dönüştüreceğimin işaretlerini de buradan sunacağım. Bilginin güce, gücün paraya, paranın da nasıl hizmete dönüşeceğini buradan sizlere göstereceğim. En güzel zenginliğimizin düşünce zenginliği olduğunu göstereceğiz.

Belediyemizin 2017 bütçesi yaklaşık olarak 70 trilyon, 2018’de 65 trilyon. Bu paralar nüfusa göre belediyemize gelen paralardır. Bu sevilsin sevilmesin, iktidar muhalefet hiç fark etmez beledimize gelen ve gelmeye davam edecek olan paralardır.

Arslan “TEDES’in getirisi 27 trilyon”

Her ne kadar mecliste muhalif olarak itiraz etsem de, doğru bulmasam da, TEDES dediğimiz trafik cezalarından da 27 trilyonluk bir para gelmiştir. 13,5 trilyonu belediyemize, 13,5 trilyonu özel şirkete aktarılmak suretiyle harcanmıştır.

Bu paralardan bahsetmişken sizlere Merzifon Belediyesini örnek göstermek istiyorum. Merzifon belediyesinin bütçesi bizden 4 fazla yani 74 trilyondur.

Bu paralar eksilemez, yeter ki bu paraları bizler çaldırmayalım, ,israf etmeyelim, yanlış kullanmayalım. Bizim paramız da, gücümüzde aklımızda  her şeye yeter. Zihniyeti farklı olanlara, amacı hizmet olmayanlara bırakınız 70 trilyonu, 170 trilyonda verseniz yetmez.

Arslan “Gemici’nin makus talihini değiştireceğiz”

Gemici’nin makus talihinden bahsetmek istiyorum. 2014 seçimlerinde yeni köprünün Gemici tarafında bir pankart asılmıştı. Üzerinde eski hastane binasını üniversite yapacağız yazıyordu.  Giden kurumlar, esnafın çöken maddi gücü, yeni hastaneye ulaşımdaki zorluklar, asfaltı olmayan toz ve çamurlu yollar, doğalgazı olmayan sokaklar, sulama projesi hayata geçirilememiş bir Gemicililer Allah bizlere güç, sizlere de sabır verirse bu işleri bizler çözeceğiz.

Ben projelerimizi paylaşmaktan çekinmedim. Projelerimiz diğer adaylar tarafından da söylenmeye başladı. İYİ şeyleri paylaşmakta dağıtmakta sevaptır.

Önce ırmak kenarını Ulusoy tesislerinin paylaştığı İstanbul yolunun kenarından iki taraflı karayoluna açıp eski köprünün olduğu kavşağa kadar araçların girmesini sağlayacağız.

Bu sayede Osmancık’ın ırmağın iki yakası eskisi gibi kafelerle ve parklarla donatılacak. En az 4 tane olmak üzere eskisi gibi, güzel ekonomik masum tatlı asma köprülerimiz olacak. Gemicinin bu tarafını bu köprülerle aktif hala getireceğiz. Şehir planında yer alan,  araçların geçmesi için ada tarafına bir köprü olacak.

Arslan “Yapmazlarsa biz yapmasını biliriz”

2014 yılında bitmesi gereken ama yılan hikayesine dönen, halen akıbetinin meçhul olduğu, müteahhitlerin iflas edip batıp kaçtığı,  Obruk sulama projesinde yararlanamadığımız bir gerçektir.

Devlet Su İşleri’nin bu projesini takip edeceğiz. Halen pompalarla sulanan tarlarımızı için bu projeyi yapmazlarsa biz yapmasını biliriz.  Bu projesi aktif hale getirerek, bahçelerimizi tarlalarımızı sulanabilir hale getireceğiz. İçme suyu zaten pahalı bununla bahçe sulanmıyor, sulayanlarında canına okunuyor.

İçme suyu demişken, bu konuda da %30 a yakın şehit ailelerine, gazilerimize, eşi askerde olanlara bir de yeni iş yeri açanlara indirim yapacağız.  Atık su bedelini de indirebilirsek eğer %50 indirim yapmış oluruz. Bunun da sözünü belediyedeki hesaplara bakarak o gün net olarak söyleyeceğim. Bilmediğim rakamları yapamayacağım sözleri vermem ama verdiğim sözleri tutarım.

Arslan ““Asfalt yapacağım,  muhtarlarımıza konteynır vereceğim” demekten insan utanır”

“Asfalt yapacağım,  muhtarlarımıza konteynır vereceğim” demekten insan utanır. Bu bizim görevimiz. Bunu isteyip alamayan muhtarım, asfalt isteyip alamayan vatandaşımız olduktan sonra, esnaflığa geri döndüğümde de bu caddelerde yürüyecek gücüm olmaz.

Resmi kurumlar bizden bir alan istediğinde göstereceğimiz yer Gemici’dir. Çünkü kurumlarımızı, hastanemizi Gemici’den taşırken, pazar yerlerini sağa sola dağıtırken ne vatandaşı düşündüler nede esnafımızı düşündüler.

Sebze ve elbise pazarını birleştirip ilçedeki herkesin rahatlıkla ulaşabileceği Irmak kenarına yakın kapalı modern bir pazar yapacağız, köy minibüslerini de yanına konuşlandıracağız. Köyden gelen vatandaşımız da pazarında da esnafımızda da alışverişini yapacak. Şuanda maalesef bazı köylerimiz alışveriş için Gümüşhacıköy’ün pazarına gitmektedir. Elimizdeki paranın durduk yere dışarıya çıkarma beceriksizliğine biz son vereceğiz.

Arslan “Belediye hiç kimsenin zenginleşme aracı değildir. Belediyeden elinizi çekin.”      

Bir diğer konumuz ise Doğalgaz. Doğalgazı ilçemize getirenlere teşekkür ederiz. Ama bazı huşulara değinmeden geçemeyeceğim.

Maalesef doğalgazı herkes kullanamıyor. Bu mahalle de var, şu mahalle de yok. Şu evde var, bu evde yok. Arka sokak olmaz, öteki yan yattı, öteki çamura battı. Bir türlü doğalgazı Osmancık’ın her yerine döşettiremedik.  Abone olsun olmasın, Merzifon’da Hacıköy’de her yerde doğalgaz kutusu varken biz neden yaptıramıyoruz.  Diğer belediyelerle ne farkımızı varı ben size söyleyeyim. Bu belediyelerin başkanları masaya yumrunu vurup, “ ilçemizin her yerine doğalgazı getirmezsen bu memlekete girme” dediler.

Biz ne yaptık, doğalgaz yapma işini ihalesiz ne olur gel sen yap dedik. İhale şartnamesi olmadığı içinde hiçbir sözünü dinletemiyor. Belediye hiç kimsenin zenginleşme aracı değildir. Ticaret yapacaksanız gidin ticaretinizi yapın. Belediyeden elinizi çekin.

Arslan “Aşevi 12 ay açık olacak”

Diğer bir konumuz Ramazan aylarında açılan aş evini yılın 12 ayı açık hale getirerek bu hizmeti vereceğiz. Bu söylediklerimin para ile alakası yok. Nakdi yardımlarımızda olacak. Bunu elden değil ‘İYİ Kart’ adında olan banka kartları ile yapacağız.

Ben eczacıyım, hasta bezi kullanan hastalarımızın sorununa değinmez isem olmaz. Hasta bezleri çok pahalandı. 3’de 1’ini devlet ödüyor kalan 2’ni vatandaş ödüyor.  Biz diyoruz ki, eczanelere götürdüğünüz, reçete ve raporlarınızın fotokopilerini bize getirin aradaki farkı da biz ödeyelim. Nereye verildiği belli, nerden alındığı belli, ihtiyaç sahibi belli, böylelikle hastalarımızın yükünü hafifleteceğiz.

Evde bakım birimi kurulacak. Vatandaşlarımız zor günlerinde temizlik ve hasta bakım işlerinde belediyemizden yardım alabilecek. Bu birimde doktor ve sağlık personeli istihdam edilecek.

Cenaze işlemlerine belediye bakacak

Cenaze işlemleri tamamıyla belediyemizde oluşturtulacak bir ekip tarafından üstlenecek ve artık acılı günlerinizde birde defin işlemlerinin telaşı vatandaşlarımıza yük olmaktan çıkarılacaktır. Büyük şehirlerde belediyeler üstlenmiştir. Bizde bunu yapacağız.

Yıl olmuş 2019, camilerimizde sıcak su yok. Artık bu iş güneş enerji panelleri ve termosifonlarla ile çözülecek. Nelere para harcamıyoruz ki.

Bir diğer konu akıllı su sayaçları. Bu uygulamadan birçok belediye vazgeçerken biz inatla hangi amaçla, kimler için bunda ısrar ediyoruz ben anlamıyorum. Bu uygulamadan vazgeçeceğiz.

Osmancık’a GES Kurulacak

Belediyemizin 500 KW’lık GES kurma yetkisi halen durmaktadır. Avrupa Birliği, OKA gibi kurumlardan yardım ve hibe alarak hem bu GES aktif hale gelecek hem de rüzgar enerjisinden faydalanmak için Rüzgar Gülü tesisi kurup elektrik enerjisi ile belediyeye gelir ve kanalizasyon arıtılmasında büyük katkı sağlayacak.

Arslan “5 bin kişilik yeni istihdam yaratılacak”

İşsizlik Türkiye’nin ve Osmancık’ın bir gerçeği. Somut örneklerle bu sorunu çözeceğimizi ilan ediyorum.

OSB’de, belediye ve hazine arazilerinde önemli bir hamle ile büyük fabrika ve firmalara yer tahsis edeceğiz. Ortalama 3 bin ila 5 bin kişilik yeni istihdam yaratılacak Osmancık’ın geliri genelde artırılacaktır. Şuan ki fabrikalar dahil 450 kişi sayısını 1000 kişiye çıkaracaklarını belirtmişlerdir. Yeni fabrikalara da biz imza atacağız. Yatırımcılar Osmancık’a gelmek için can atıyor, biz o adamların gelmesini istiyoruz. Yapacağımız iş istihdam artışı için uygun yerleri bu firmalara tahsis etmektir.

Osmancık’ın takdiri ne ise başımızın üstünde yeri vardır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın