ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Asırların geleneği yeniden canlanıyor

Osmancık’ta bir dönemin alışveriş ve eğlence kültürüne damgasını vurmuş olan asırların geleneği olan panayır kültürü yeniden canlanıyor. Panayır için Osmancık’a ailecek gelen gezici esnaflar çadırlarını Kent Park alanına kurdu.

Osmancık’ta Osmanlıdan, 2007 yılına kadar süregelen asırların geleneksel etkinliği panayır yeniden canlanıyor. Geleneksel Pırlanta Pirinç Festivali kapsamında yer alan panayır için Kent Park alanı belirlendi. Panayır alanında tablacılar,(halkacılar) kaleye şut çekenler, gibi etkinlikleri yapacak olan gezici esnaflar bu akşam itibari ile çadırlarını kurdu.

Her biri eğlenceye yönelik olan etkinlikler için çadırları kuran gezici esnaf alana elektrik verilmesinin ardından faaliyetlerine başlayacaklar.

Panayır Formundaki Organizasyon 2007 Yılında Festivale Dönüşmüştü…

Asırların geleneği olan Osmancık panayırı 2007 yılında festivale dönüşmüş, 2014 yılına kadar da “Osmancık Pırlanta Pirinç Festivali” adı altında yapılmıştı. En son 24-27 Eylül 2014 tarihinde 9’uncusu düzenlenen Geleneksel Pirinç Festivaline 5 yıllık bir ara verilirken Cuma günü başlayacak olan festival kapsamında geleneksel özelliklere sahip panayır kültürüne de yer verildi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın