ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Osmancıklı eğitimci Atatürk’ün emaneti olan uluslararası kurultayda bildiri sundu

Dünya genelinde yüzlerce bilim insanının katıldığı 14. Uluslararası Büyük Türk Dil Kurultayı’nda Osmancıklı eğitimci Ümit Çiftbaş bildiri sundu. Kurultay için bulunduğu Azerbaycan’da Türk Şehitliği’ni de ziyaret eden Çiftbaş, şehitlikte isimleri yazılı olan 35 Çorumlu şehidimizin kabrinin bulunduğunu söyledi.

14. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı 26 – 27 Eylül 2019 tarihleri arasında Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği Dayanışma Vakfı ile ortaklaşa Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Yunus Emre Enstitüsü yerleşkesinde gerçekleştirildi. Dünya genelindeki üniversitelerde görev yapan yüzlerce bilim adamının katılarak bildiri sunduğu kurultaya Osmancık Danişment İlkokulu Müdür Yardımcısı Ümit Çiftbaş konuşmacı olarak katıldı.

Türk dilinin öz zenginliğini meydana çıkarmak, onu dünya dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek, Türk dili ile ilgili gelişmeleri görüşmek, yeni tespitleri tartışmak amacıyla gerçekleştirilen, kurultayda Çiftbaş “Türkçe Öğretiminde, Masallar ve Şiddet Öğeleri” başlıklı bir bildiri sunumunu yaptı.

Kurultayın, bilimsel nitelikli, geniş katılımlı uluslararası bir etkinlik olduğunu belirten Ümit Çiftbaş, dünyadaki Türk dili araştırmalarında çok önemli bir yeri olduğunu ve ilkinin 1932 yılında Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirildiğini belirtti.

Azerbaycan’da İsimleri Yazılı 35 Çorumlu Şehit Bulunuyor

Kurultay için bulunduğu Azerbaycan’da Türk Şehitliği’ni de ziyaret ettiğini belirten Çiftbaş, şehitlikte isimleri yazılı olan 35 Çorumlu şehidimizin kabrinin bulunduğunu belirterek “Dil Kurultayı 120 sunumla Kardeş Ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü de gerçekleşti. Azerbaycan İki Devlet Bir Millet fikrini yaşayarak göreceğiniz en güzel Türk Devletlerimizden biri. Öyle ki Türkiye den geldiğinizi anladıkları an her yaştan Azeri insanı sizi kardeş diyerek selamlıyor ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sevgilerini dillendiriyorlar. Bakü Kurultayının benim için önemi büyüktü. Çünkü ilk Türkoloji Kurultayı 1926 yılında Bakü de toplanmış ve  günler süren uzun tartışmalardan sonra Latin alfabesinden alınan harflerden oluşan Birleştirilmiş Yeni Türk Elifbası 6 Mart 1926 günü kabul edilmişti. Bizde Kurultayın yapıldığı Milli İlimler Akademisini ziyaret ederek o günleri yad ettik. Bakü Türk Şehitliğini ziyaret ettiğimizde de Memleketimizin her bölgesinden Şehit Mehmetçiklerimiz bizi karşıladı.1918 Rus-Azeri ihtilafı sırasında Osmanlı İmparatorluğu Azerbaycan’a asker göndermiş 1130 Türk Askeri şehit düşmüş ve savaşı Rus Ordusu kaybetmiştir. Şehitliğimizde isimleri yazılı tespit edebildiğim 35 Çorumlu şehidimizde bulunmaktadır.”

Ümit Çiftbaş 2016 yılında yılın öğretmeni seçilerek Cumhurbaşkanlığına davet edilmiş, 4 uluslararası; (Arnavutluk-Saraybosna-Kuzey Irak-Azerbaycan Kurultayları) 3 tane de ulusal çalışmaya sahip olmuş bir sürede TÜBİTAK’ta “Hayat Bilgisi” programını hazırlamıştı.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın