ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Baltacı Mehmet Paşa’nın Mezarı için Dışişleri Bakanlığı da Harekete Geçti

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti’nin talebi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ardından Dışişleri Bakanlığı’nı da harekete geçirdi. Dışişleri Bakanlığı Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarının tespiti için Yunanistan’a akademisyen gönderecek.

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti kuruluşunun ilk yılında Osmanlı tarihine damga vurmuş Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Yunanistan’ın Limni Adası’ndaki mezarının memleketine taşınması için başlattığı çalışmalar meyvesini vermeye başladı. 1712 yılında Midilli Adası’na sürgün edilen Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarının tespit edilebilmesi için karar alan Osmancık Gazeteciler Cemiyeti’nin çalışmaları Dışişleri Bakanlığı’nı da harekete geçirdi.

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim geçtiğimiz yıllarda yaptığı Yunanistan ziyaretinin ardından izlenimlerini ve 1712 yılında Midilli Adası’na sürgün edilen Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarının tespit edilebilmesi için aldıkları kararı Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile paylaşmıştı.  Bunun üzerine Çorum Valiliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında ‘Baltacı Mehmet Paşa’nın Mezarı ‘ hakkında resmi yazışma gerçekleştirildi.

Çorum Valili, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Osmancık Gazeteciler Cemiyeti’nin araştırmaları sonucunda elde edilen verileri Bakanlığa gönderdiği yazıda belirterek, Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarının doğum yeri olan Osmancık’a getirilerek ilçeye bir anıt mezar yapılmasını talep etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan verilen cevapta Dışişleri Bakanlığı’nın görüşlerine başvurulduğu mezarın tespiti amacıyla akademisyenlerin araştırma yapmasında bir sakınca bulunmadığı belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen cevapta şu ifadelere yer verildi; “İlgili kayıtlı yazınızda Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarının doğum yeri olan Osmancık ilçesine getirilerek ilçeye bir anıt mezar yapılmasının talep edildiği, konu ile ilgili olarak yapılan araştırmada Baltacı Mehmet Paşa’nın kabrinin Yunanistan’da Limmi Adasında Niyazi Mısri Efendi Türbesi’nin Haziresinde yer aldığı ve bu mezarlığın günümüzde tamamen dağıtılması ile Baltacı Mehmet Paşa’ya ait mezar taşının Limmi Kalesi merdivenlerinde kullanıldığının tespit edildiği kaydedilerek, Baltacı Mehmet Paşa’nın naaşının ülkemize getirilerek memleketi Osmancık’a defnedilmesi bunun mümkün olmaması halinde ise Limmi’ de bulunan mezar taşının getirilmesi ya da bir anıt mezar yapılmasının değerlendirildiği ifade edilmektedir.

Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurulan Dışişleri Bakanlığımızca Baltacı Mehmet Paşa’nın Limni Adası’nda bulunduğu belirtilen mezarına ilişkin Bakanlıklarının dosyalarında herhangi bir bilginin mevcut olmadığı mezarın tespiti amacıyla akademisyenlerimizce araştırma yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmadığı, ancak pandemi nedeniyle ülkemiz ile Yunanistan arasında kara, hava ve deniz ulaşımı kapalı olduğundan konunun iki ülke arasındaki yolcu trafiği normale döndükten sonra tekrar değerlendirilebileceği bildirilmiştir. ”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın