ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarının Türkiye’ye getirilmesi için girişim

Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarının Türkiye’ye getirilmesi için girişim

   Osmancık Gazeteciler Cemiyeti, Osmanlı tarihine damga vurmuş Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın Yunanistan’ın Limni Adası’ndaki mezarının memleketi Osmancık’a taşınması için çalışma başlattı. Prut Seferi sırasında Rus Çariçesi Katerina ile anlaştığı iddiaları yüzünden azledilen Osmanlı Sadrazamı Baltacı Mehmet Paşa’ya ölümünden 400 yıl sonra memleketi olan Çorum’un Osmancık ilçesinde sahip çıkıldı. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Başkanı Bilal Çevrim, Baltacı Mehmet Paşa’nın yerinin tespiti ve Yunanistan’daki yetkililerle temasta bulunmak üzere Limni Adası’na gitti. Çevrim, Baltacı Mehmet Paşa’nın Yunanistan’ın Limni adasında olan mezarının Osmancık’a getirilmesi için Dışişleri ve Kültür Turizm Bakanlığı’na başvurmaya hazırlanıyor.Yunanistan ziyaretinin ardından izlenimlerini İhlas Haber Ajansı ile paylaşan Dernek Başkanı Bilal Çevrim, 1712 yılında Midilli Adasına sürgün edilen Baltacı Mehmet Paşa’nın mezarının tespit edilebilmesi için Osmancık Gazeteciler Cemiyeti olarak karar aldıklarını söyledi.Bunun üzerine Yunanistan’ın Limni adasına gittiğini ve burada 3-4 gün boyunca incelemeler yaptığını anlatan Çevrim, “Araştırmalar sonunda Baltacı Mehmet Paşa’nın defnedildiği Niyasi Mısri Efendinin türbesinin haziresini buldum. Oradaki hazire ve Osmanlı mezarlığını dağıtmışlar.

   Buralara taverna yapmışlar. Hiçbir mezar yok. Mezar taşlarını da çeşitli yerlerde kullanmışlar. Ancak bir araştırma neticesinde Limni adasının kalesinde yeraltına şehrine inen merdivenlerde bir takım mezar taşlarını merdiven olarak kullandıklarını gördüm. Buradaki mezar taşlarını fotoğraflayıp Ankara’daki tarih profesörü Abdullah Gündoğdu’ya ilettim.

   Mezar taşlarının Baltacı Mehmet Paşa’ya ait olduğunu tespit ettik. Biz sahip çıkamadığımız için Yunanlılar Osmanlıya ait mezar taşlarını merdiven olarak kullanarak bir şekilde aşağılıyorlar. Mezar taşlarını tespit ettik. Mezarının bulunduğu hazireden toprağını getirdik” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın