ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Barışın Osmanlıdaki Temsilcisi Osmancıklı Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa

Osmancıklı sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın, Rus Çarı I. Petro ile 22 Temmuz 1711’de barış anlaşması imzalaması tarihin en önemli olayları arasında yer alıyor. Bu önemli olay geçtiğimiz sene müzikalleştirilip sahneye konuldu.

Celal Bıyıklı tarafından yönetilen, Bursa Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda 120 kişilik kadrosuyla 14 Ekim 2018 tarihinde seyirciyle buluşan müzikale Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim’inde aralarında bulunduğu Osmancık heyeti katılırken heyet burada mehteran gösterisi eşliğinde karşılanmıştı.

Osmanlı dönemini yansıtan kıyafetlerle sahnelenen müzikal, sanatseverlere görsel şölen yaşatırken, gecenin sonunda seyirciyi selamlayan tiyatro grubu, uzun süre ayakta alkışlanmış, Baltacı Mehmet Paşa’nın hemşerileri olan Osmancıklı heyet bu gururu yaşamıştı.

Daha sonra Osmancık Gazeteciler Cemiyeti tarafından Bursa’da sahneye konan müzikalin ülkemizin diğer illerinde de sahnelenmesi için çalışmalar başlatılmış Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile görüşmeler gerçekleştirilmişti.  Barışın Osmanlıdaki temsilcisi olan hemşerimiz Sadrazam Baltacı Mehmet Paşa’nın hayatının konu edildiği müzikalin diğer illerde sahnelenmesi, ilçemizin hatta ilimizin turizm potansiyelini öne çıkarma acısından son derece önem arz ediyor. Bunun da ötesinde 1711 de imzalanan barış anlaşmasının da işlendiği müzikal, Barış Pınarı Harekatının başlatıldığı bu günlerde,  insani krize bir son vermek ve barış ortamı sağlanması için geçmişten günümüze millet olarak üstlendiğimiz misyonu ve barışın insanlık için ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın