ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Bıçaklar Kurban Bayramı Öncesi Bileyleniyor

Kurban Bayramı yaklaşılırken bıçak bileyicilerinin mesaisi de arttı.

Osmancık’ta Kurban Bayramı’nda bileyicilik yapan Lütfi Sezgen, bayram öncesi işlerinin yoğunlaştığını söyledi. Sezgen 3 yıldır yaptığı bileycilik işini amme hizmeti olarak gördüğünü ve Kurban Bayramının yaklaştığı şu günlerde, işlerin hareketlendiğini ifade etti.

Her Kurban Bayramı öncesi Gemici Mahallesi, Gençlik Merkezi karşısındaki evinin önünde 3 farklı bileme makinesi ile vatandaşların getirdiği bıçak, satır, çakı, balta gibi her türlü kesici aleti bileyen Lütfi Sezgen tam gün çalıştığında günde 500 bıçak bilediğini belirtti.

“DAKİKADA 1 BIÇAK BİLENİYOR”

Bileme işinin inceliklerini de anlatan Sezgen, dakikada 1 bıçak bilediğini belirterek ; “ Her Kurban bayramı olduğu gibi bu bayram öncesi de işler yoğun oluyor. Bileylenmek üzere bırakılan bıçakları 3 aşamadan geçiriyorum. Birinci aşama bıçağın ağzını bileyleme, ikinci aşama çapak alma, üçüncü aşama ise istenildiği taktirde sulu bileme makinesi ile bileyleme.   Bu yöntemlerle dakika da 1 bıçak bileniyor”dedi.

Sulu bileme hakkında da bilgi veren Sezgen, bu yöntemin bıçaktaki kaybı en aza indiren ve mükemmel keskinliğe ulaşmasını sağlıyaçak olan en ideal bileme yöntemi olduğunu söyledi.

Amme hizmeti olarak başladığı bileme işini Kurban Bayramında ağırlıklı olarak sürdürdüğünü belirten Sezgen “ Bilenecek olan bıçağı veya diğer kesici aletleri bileme taşının üzerinde 15 derece açı ile yerleştirip taşın bir ucundan kendime doğru fazla bastırmadan çekiyorum.  Bu işleme bıçağın ağzı istenilen forma gelene kadar devam ediyorum, kısa sürede de geliyor. Bıçağın diğer yüzü içinde aynı işlemi gerçekleştiriyorum. Aynı işlemi bu sefer bileme makinesindeki diğer taşın üzerinde gerçekleştiriyorum ve böylece mükemmel bir keskinliğe ulaşıyor. Çapaklar alınıyor ve parlatıldıktan sonrada sahiplerine verilmek üzere paketleniyor.

“10 GÜNDE 2 BİN BIÇAK BİLENİYOR”

Kurban Bayramına 10 gün kala başlanan bileyleme işinin bayramın birinci gününde de devam ettiğini belirten Lütfi Sezgen geçen sene 2 bin bıçak bilediğini belirtti. Bu sene talebin fazla olduğunu belirten Sezgen bu sayının 2 bin 500 çıkabileceğini belirtti.

Lütfi Sezgen, bileylenen bıçakları özenle paketleyerek teslim etmeden önce paketlerin içine hediye olarak yara bandı da koyuyor. Yara bandına ihtiyaç duyulmamasını dileyen Sezgen kazasız belasız bir bayram geçirilmesini diledi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın