ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Bölgenin İlk ve Tek Mezbahası OSET Bayrama Hazır

Bölgenin ilk ve tek ruhsatlı mezbahası OSET Kurban Bayramına hazır.

Şenyurt Mahallesi D-100 Karayolu üzeri Dereboğazı Mevkii´nde 2016 yılında açılan Osmancık Et ve Et Ürünleri Tesisi (OSET) bölgenin günlük 250 büyükbaş, 400 küçükbaş kesim kapasitesine sahip ilk ve tek ruhsatlı mezbahası.

7 dönüm arazi üzerine kurulan OSET Osmancık çevresi ve bölgede canlı hayvan kesiminde büyük bir eksikliği kapatırken Kurban Bayramı’nda kurbanlıklarını kesmek isteyen vatandaşlar için sağlıklı ve güvenli kesimin adresi olmaya devam ediyor. OSET’te hızlı ve sorunsuz bir şekilde kesilen kurbanlar hem vatandaşların kesim esnasında yaşayabileceği tehlikeleri ortadan kaldırıyor hem de zamandan tasarruf etmelerini sağlıyor, sokaklarda oluşabilecek kötü ve kirli görüntülere de engel olarak, çevre kirliliğinin de önüne geçiyor.

BÖLGENİN İLK VE TEK RUHSATLI MEZBAHASI

Osmancık Et ve Et Ürünleri Tesisi (OSET) Yönetim Kurulu Başkanı Nuh İnal, dini vecibelerini yerine getirerek kurbanlıklarını kestirmek isteyen vatandaşların 10 Ağustos 2019 Cumartesi gününden itibaren kurbanlıkları için sıra alabileceklerini belirtti.

Kesimlerin profesyonel kasaplar tarafından, veteriner ve yardımcı personeller eşliğinde yapıldığını belirten Nuh İnal, helal kesim, hijyen ve güven konusunda  hassas olduklarını belirterek  OSET’in bölgenin ilk ve tek ruhsatlı mezbahası olduğunu söyledi.

Nuh İnal, tesisin günlük 650 baş hayvan kesim kapasitesine sahip olduğunu belirterek;  “7 dönüm alana kurulu olan tesisimiz 5 dönümü açık, 2 dönüm kapalı alanda hizmet vermektedir. Tesisimiz, günlük 250 büyükbaş, 400 küçükbaş olmak üzere toplamda 650 baş hayvan kesimi yapma kapasitesine sahiptir.

25 DENEYİMLİ PERSONEL

Sadece Osmancık’ın değil bölgenin en büyük mezbahası olarak 25 deneyimli personelimiz ile hizmet veriyoruz.  Personellerimiz, kasaplık mesleğinden gelmiş bölgenin en deneyimli ve profesyonel kişilerinden oluşuyor. Tesissimizde 2 si özel,  1’de devlet adına görev alan 3 veteriner hekim bulunmaktır. İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından düzenli denetime tabi tutulan tesisimizde 1 imam görev alırken 11 kasabımız ve yardımcı personellerimiz eşliğinde kesimler İslami usullere göre yapılıyor.

Osmancık, Kargı, Hacıhamza, Laçin, Dodurga, Oğuzlar, Hamamözü ve bölgemizdeki diğer il ve ilçelerden kurbanlarını kestirmek isteyen vatandaşlarımız, kurbanlıklarını tesisimizde gönül rahatlığı ile kestirebilirler. Arife gününden itibaren tesisimizden sıra numarası alabilirler. Bayramın birinci günü itibariyle de sırası gelen kurbanlıklar dakikalar içerisinde kesilerek derisi yüzülüyor. Parçalara ayrılan kurbanlıklar hızlı ve hijyenik bir şekilde poşetlenip vatandaşlarımıza teslim ediliyor.  Aracı olmayan vatandaşlarımız için de paketlenen kurban etleri adrese kadar teslim edildiği gibi etin dinlenmesini sağlayacak üç adet soğuk hava depomuzda da teslimata kadar muhafaza ediliyor.

OSET ÇEVRE DOSTU

Çevre dostu olan mezbahamızda hayvanın kesime girdiği andan itibaren derisinden, tırnağına, kanına kadar hiçbir parçası zayi edilmemekte ve çeşitli alanlarda değerlendirilmek üzere anlaşma yaptığımız firmaların almaları için depolanıyor. Bu konuda 11 danışman firma ile çalışıyoruz ve bu parçaları ülke içinde değerlendirdiğimiz gibi Çin’e de ihraç ediyoruz.

Doğaya atılmayan ve değerlendirilen bu parçalar ile sokaklarda oluşabilecek kötü ve kirli görüntülere engel olarak, çevre kirliliğinin önüne de geçmiş oluyoruz.

OSET OLARAK BÜYÜMEYE VE YATIRIMLARA DEVAM EDECEĞİZ

OSET yönetim Kurulu başkanı Nuh İnal, 2016 kurulan tesisin et işleme ruhsatına da sahip olduğunu belirterek “Tesisimizde müşterilerden gelen talepler doğrultusunda firmamızın kesim kapasitesi arttıracak donanım ve varlıkları bulunmaktadır. Et ve et ürünleri işleme ruhsatımız mevcut olmakla beraber talep olduğu taktirde sucuk ve benzeri ürünleri imal edebilecek ekipman donanımına da sahibiz.

KAÇAK KESİMLERİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

OSET yönetim Kurulu başkanı Nuh İnal, kaçak kesimlere de dikkat çekti.  Kaçak kesimlerin önüne geçilmesi gerektiğini belirten İnal; “Vatandaşların tespit edemediği ancak veterinerlerin tespit edebileceği hayvanlarda bilinen bazı hastalıklar var. Bu hastalıklar gözle görülebilen, hemen anlaşılabilen hastalıklar değildir. Dolayısıyla veteriner kontrolünden geçmeyen, küpesiz, ruhsatsız kesimlerin önüne geçilmesi insan ve halk sağlığı açısından son derece önemli bir konudur.

Bu nedenle vatandaşlarımız güvendiği kasaplardan et almalı, canlı hayvan kesimlerinde de ruhsatlı, hijyenik veteriner denetimine tabi olan mezbahaları tercih etmelidirler.

Veteriner denetiminden uzak, mevzuata aykırı hayvan kesimi ve satışı yapanlara karşı denetimler artırılmalı, bu konuda yetkililer tespit ettikleri yerlere ya da kişilere ağır yaptırımlarda bulunmalıdırlar. Osmancık’ta kaçak et kesimi mutlaka önlenmelidir. ”dedi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın