ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Boyun Eğmeyeceğiz! Osmancık 2’den büyük

Osmancık Belediyesi MHP Gurubu adına Gurup Başkanı Fatih Ergün, “Belediyeye, 17,5 milyonluk maddi kaynak” başlığıyla yerel basında çıkan habere yönelik bir basın toplantısı düzenledi. Ergün toplantıda haberin bir algı operasyonu olduğunu öne sürerek “Algı operasyonuna izin vermeyiz. Kendimize siyasi operasyon çektirmeyiz ”dedi.

Ak Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya’nın açıklaması olarak yerel basında yer alan “Belediyeye, 17.5 milyonluk maddi kaynak” haberine yönelik Osmancık Belediyesi MHP Gurubu adına Gurup Başkanı Fatih Ergün basın toplantısı düzenledi.

Osmancık Belediye Başkanvekili, MHP Gurup Başkanı Fatih Ergün konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında “Biz belediye olarak alacağımızı tahsil etme noktasında bir talepte bulunmadık. Sayın vekil asıl TEDES firmasının alacağının tahsilatını yapmıştır” dedi.

Belediye Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda “Belediyeye, 17.5 milyonluk maddi kaynak” haberi ile ilgili basına bilgi veren Ergün “Birkaç gündür gazetelerde Osmancık Belediyesi ismi kullanılarak bazı demeçler, bazı açıklamalar yapılıyor. Sayın vekil Oğuzhan Bey belediyenin tahsil edemediği bir alacağını getirttirdiğini iddia etmiş. Öncelikle şunu belirtmek isterim. Bizim Osmancık Belediyesi yönetimi olarak sayın vekilden biz bu parayı alamıyoruz, tahsil edemiyoruz diye asla bir talepte bulunmadık. Önce bunun bilinmesini isterim. Şimdi biz de yüklenici firmayı çağırdık, firma yetkilisine sorduk, ‘biz talep ettik’ dedi. TEDES’in üçayağı var. Bir ayağı devlet, bir ayağı belediye, bir ayağı da belediyenin ihaleyi verdiği firma. Sayın vekil belediyenin alacaklarını değil firmanın talebi üzerine o firmanın alacaklarını tahsil etmiştir. Bu firmanın alacaklarını alabilmesi için paranın belediyeye gelmesi gerekiyordu. 8 milyon TL’yi de şirket kendi hesabına almıştır. Hatta bizden önceki dönemin borcu olan 4.5 milyon TL’yi de bizim belediyemiz ödemiştir.  Biz kimseden şu anda kaynak falan dilenmedik, kaynağımızı üreteceğimizi zaten seçimden önce söylemiştik. Bunun doğrultusunda da hep birlikte çalışıyoruz.

“Osmancık adına Organize Sanayi’de 5 bin kişi çalıştırmayı hedefliyoruz. Onlarca fabrika kurulacak”

“SAYIN VEKİLE DÜŞEN BAŞKA GÖREVLER VAR”

Ergün açıklamalarına şöyle devam etti:

“Sayın vekile düşen görevler tatbiki de var Osmancık ile ilgili. Bu memleket bizim, hepimizin. Hep beraber hepimize düşen görevler var. Mesela Dereboğazı Göleti’nde, Arıtma Tesisi kurulması gerekiyor. Burada sayın vekilimizin desteğine ihtiyacımız olabilir. Bu noktada ağırlığını koyarsa bir TEDES alacağını takipten daha etkili olur diye düşünüyorum. İkincisi Kırkdilim Yolu’nun yapılması noktasında, buranın takibine kıymetli zamanlarını harcarsalar doğru olur diye düşünüyorum.”

“ALGI OPERASYONUNA İZİN VERMEYİZ, KENDİMİZE SİYASİ OPERASYON ÇEKTİRMEYİZ”

Haberin bir algı operasyonu olduğunu öne süren Ergün; “Biz şöyle bir ithamla karşı karşıya kalıyoruz. Belediyenin kasasına girip te sadece aracılık yaptığı bir paradan ötürü algı oluşturulup “Nerde hizmet, nerde bu para” sorusuna maruz bırakılmak için bu gün böyle bir haberin basına servisine karşı çıkarım. Biz tabi ki memlekete hizmet için geldik ama kendimize siyasi operasyon çektirmeyiz hiç kimseye. “dedi.

Ergün, yüklenici firmanın alacağına karşılık paranın 2 Temmuz’da geldiğini belirterek “Niye 13 Temmuz’da açıklama yapılıyor” sorusunun sorulması gerektiğinin altını çizip;  “Bu paranın bir kısmı Nisan ayında, bir kısmı Mayıs ayında, son olarak bir kısmı da 2 Temmuz’da geldi. Nisan ayında alınan para, Mayıs ayında alınan bir para, şimdi 13 Temmuz’da basın açıklaması niye yapılır. Bu parayı sen almışsan Nisan ayında aldığını neden Nisan ayında açıklamadın? Bir de bu para bize 2 Temmuz’da geldi. Şimdi neden 13 Temmuz’a kadar bekledin açıklama yapmak için? Acaba 13 Temmuz’da mı bu paranın geldiğinden bilgin oldu? 2 Temmuz’dan 13 Temmuz’a kadar ne oldu? Biz şöyle bir ithamla karşı karşıya kalıyoruz. Yarın algı oluşturulmaması için elbette böyle bir haber servisine karşı çıkmak durumundayız.” ifadelerini kullandı.

“KAMUNUN HAKKINI KİMSEYE YEDİRMEYİZ”

TEDES ile ilgili yeni bir çalışma içerisinde olduklarını vurgulayan Ergün “TEDES’in geleceği noktasında da bazı adımlar atmış bulunuyoruz. Hukuki yönden incelemelerimiz devam ediyor. Yapılan sözleşmeye göre sistemin alt yapısını yapan belediyelere yüzde 30 pay veriliyor. Belediyemiz de bu pay üzerinden ihale açarak yüzde 12,4 oranında gelir paylaşımı ile sistemi özel firmaya ihale etmiş. Ancak daha sonra yayınlana Kanun Hükmünde Kararname ile belediyelere ödenecek oran yüzde 15’e düşürülmüş. Bu durumda oranlar eşit bir şekilde düşmesi gerekirken sözleşmedeki bir madde nedeniyle firma yüzde 12,4 belediye ise yüzde 2,6 pay alıyor.  Biz bunu kabul etmiyoruz. Kamunun hakkını kimseye yedirmeyiz. Gerekirse TEDES’i kapatabiliriz.” dedi.

“OSMANCIK OSB HABERİNİN, TEDES ALACAĞININ GÖLGESİNDE KALMASI BİZİ ÜZDÜ”

Osmancık OSB’nin Müteşebbis Heyeti’nin yeni yönetiminin 12 Temmuz 2019 Cuma günü belirlendiğini belirten Ergün “Osmancık OSB şehrin hayaliydi Cuma günü yeni bir yönetim seçildi. Osmancık Organize Sanayi haberinin bir TEDES alacağının gölgesinde kalmış olması bizi çok üzdü. Oysaki Osmancık adına Organize Sanayi’de 5 bin kişi çalıştırmayı hedefliyoruz. Onlarca fabrika kurulacak, “diyerek konunun basında yeteri kadar yer almamasının sitemini toplantıya katılan basın mensuplarına yaptı.  Ergün, özeleştiri de yaparak konunun belediye basın birimi tarafından servis edilmesi gerektiğini belirterek “Bu da bizim eksikliğimiz olsun” dedi.

BİZ BURAYA TESADÜF GELMEDİK: OSMANCIK 2’DEN BÜYÜK

“Osmancık 2’den büyük” vurgusu yapan Ergün “Biz buraya tesadüf gelmedik. Biz emeklerimizle, halka kendimizi anlata anlata, çalışa çalışa geldik. Hak, hukuk, adalet gözeterek geldik. Asla hiçbir şeyden geri durmayacağız. Biz tabi ki memlekete hizmet için geldik, Osmancık’a hizmet etmek istiyoruz. Boyun eğmeyeceğiz. Çünkü Osmancık 2’den büyük” dedi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.  

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın