ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

BU DÜNYA HEPİMİZİN!

ACİL TIP TEKNİSYENİ ALİ BAKİ EKE

Covid-19 pandemisi yayılmaya başladığı günden bu tarafa Dünya da ve Ülkemizde birçok vaka ve ölüm haberleri ile herkesi derinden yaralamıştı. Ne yazık ki gün geçtikçe öğreniyoruz ki genç, yaşlı, fakir, zengin kimseyi ayırt etmiyor; Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 tanısı koyulmuş bir bebek hayatını kaybediyor. Zaman ilerliyor saatler, dakikalar, saniyeler geçtikçe tedbirlere uyulmadığında pandemi etkisini günden günde daha da acı hale getiriyor.

07.04.2020 Tarihi Saat 14.00 da DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ verilerine baktığımızda vaka sayısı 1,5 milyona yaklaşmış, ölümler ise 75,000 aşmıştır. Ülkemizin de içinde bulunduğu altı ülkenin Covid-19 Pandemi İstatistik verilerine baktığımızda ALLAHÜTALAHA TÜM İNSANLIĞIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.

ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER
Alınması gereken tedbirler Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının yayınladığı tedbirler arasında şu şekildedir.


5 ADIMDA ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER;
1- Ellerinizi Sık Sık Yıkayın
2- Dirsek İçine Doğru Öksürün
3- Yüze Dokunmaktan Kaçının
4- Mesafe Uzaklığını Koruyun
5- EV, Mümkünse Evde Kalın

SAĞLIĞIN İÇİN EVDE KAL TÜRKİYEM
Ülkemize döndüğümüzde ise Tedbirler alınmaya gün geçtikçe sıkılaştırılmaya devam ediyor. En son Cuma günü Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamada 30 Büyükşehir ve Zonguldak illerimize giriş çıkışlar yasaklandı, seyahatler kayıtlandırıldı. Tüm İllerimizin giriş ve çıkışlarında Polis gözlem noktaları kurularak kontroller yapılmaya başlandı. 20-65 yaş arası (kamu veyahut özel bir kurumda çalışan/işveren hariç) dışında arası tüm vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı getirildi. Maskesiz toplum içinde dolaşım yasaklandı. Maskelerin DEVLETİMİZ TARAFINDAN ÜCRETSİZ KİŞİLERE ULAŞIMI sağlanmaya başladı, ücret karşılığı tek kullanımlık maske satışı yasaklandı. Cumhurbaşkanı kararı ile Valiliklere (İL HIFZISIHA KURULLARINA) pandemi konusunda karar alma yetkisi verildi… Bu ve bunun gibi birçok önlem alındı ve alınmaya devam ediyor ama nedense alınan tedbirlere birçok Vatandaşımız uymuyor veyahut uyamıyor.

Sözüm Risk Grubunda olan herkese zorunlu haller dışında dışarı çıkma deniliyorsa sana çıkma. Devlet kendisi için mi çıkma diyor? Cuma gece 00.00 da yasak olmasına rağmen Vatandaş Girişi-Çıkışı yasak olan İllerimizde yaşıyor. Bir yolunu bulup fırsattan istifade hoop memlekete. Sorsan gelen hepsinin işi acil, ölüm kalım meselesi fakat İçişleri Bakanlığı İzinlerine bakarsak birçoğunun izni yok kaçak göçek geliyor. Sonrası mı? Bu tarz olaylarla doğru orantıda. Ölümler artıyor. Düşünmüyor veyahut düşünmek işine gelmiyor. Abi kendini düşünmüyorsun eyvallah bari sevdiklerini düşün. Bağışıklık sistemine göre belki sende belirti göstermeye bilir ama ya risk grubunda yer alan birisine bulaştırırsan ne olacak o kişinin vebalini nasıl üstleneceksin. Kul hakkı değil mi bu? BUNA DEVLET NE YAPSIN, POLİS, ASKER, DOKTOR, SAĞLIÇI NE YAPSIN.YASAL İŞLEM YAPSA YAPAN SUÇLU. Elhamdülillah! %98 Müslüman olan Milletiz ama nedense işimize geldiği gibi hareket etmekten işimize gelince DİNİ YAŞAMAKTAN usanmadık. Tercih bizim bu süreçte ya evimizde düzenli mutlu mesut bir yaşam süreceğiz ya da hastanede gözlem altında kalacağız.

Değerli Büyüklerim ve Küçüklerim lütfen ama lütfen alınan DEVLETİMİZİN ALDIĞI TEDBİRLERE paniğe kapılmadan karşımızdaki insanları düşünerek (empati yaparak) eksiksiz uyalım. Alınan tedbirler TÜM VATANDAŞLARIMIZ için bizim için! Bugün ki MÜBAREK BERAT KANDİLİN YÜZÜSÜ HÜRMETİNE ALLAHTAN BİR AN ÖNCEVBU PANDEMİDEN KURTULMAYI TEMENNİ EDİYOR; BİR AN ÖNCE YÜCE TÜRK MİLLETİNİN SOSYAL (GÜNLÜK HAYATINA) DÖNMESİNİ DİLİYORUM. BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN. HAYIRLI KANDİLLER…

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın