ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Bu Görüntüler Osmancık’a Yakışmıyor

Osmancık’ın vitrini konumundaki Arafat Tepede piknikçilerin bıraktığı şişe, naylon poşet, yemek atıkları, hatta ve hatta bebek bezleri çirkin görüntülere yol açarken, bakım ve onarımdan yoksun bırakılan tarihi ve manevi değeri olan bazı mezarlar kaderine terk edildi.

Yaz aylarının gelmesiyle vatandaşın sıcaktan kaçarak serinlemek amacıyla gittiği Arafat Tepe’de oluşan kirlilik çirkin görüntülere yol açıyor. Osmancık’ın vitrini konumundaki bu alanda piknikçilerin bıraktığı şişe, naylon poşet, yemek atıkları, hatta ve hatta bebek bezleri çirkin bir görüntü oluşturuyor. Bırakılan çöpler ilçemize ve insanlığa yakışmazken D-100 karayolunu kullanan ve burada mola verenlere de kötü reklam olmamızı sağlıyor.

Koyun Baba Hazretlerinin Türbesinin de içinde yer aldığı Arafat Tepe mesire alnındaki bu kirliliğinin çevreye saygı duymayanlar tarafından oluşuyor olması bir tarafa çöplerinde düzenli olarak alınmasını zorunlu kılıyor.

Ecdada Verdiğimiz Değerin Resmidir

Osmancık’ta bulunan bakım ve onarımdan yoksun bırakılan tarihi ve manevi değeri olan bazı mezarlar kaderine terk edildi.

Osmancık’ta yetişen ve çevreden gelen erenler, dervişler arasında isim yapanlar arasında Koyun Baba ve Kum Baba en çok bilinenlerden.  Koyun Baba, Ahi Baba, Kum Baba gibi Osmancık’ta kabri bulunanlar arasında Mantık Dede, Küştereci Dede, Kepçeli Dede,  Taşçı Baba, İbriktar Hazretleri, Mehmet Dede,  Arap Dede, Burhan Dede, Şeyh Hasan Hazretleri, Basret Baba, Nakşibendi Tarikatı Şeyhi Seyit Osman Efendi, Kani Kızı, Yedikızlar sadece bildiklerimiz.

İlçemiz için tarihi ve manevi değeri olan bazı mezarların bakım ve onarımdan yoksun bırakıldığı görülmekte. Bunlar arasında Arafat Tepe’de bulunan Mantık Dede, Küştereci Dede, Kepçeli Dede’nin mezar taşlarının kırık, dökük olduğu,  Gemici Mahallesi’nde muhtarlık binası arkasında bulunan Burhan Dede’nin makamının bulunduğu mezarın etrafının gereksiz atıklarla dolduğu yine Gemici Çay Mahallesi Adatepe Sokak’ta bir bahçe içerisinde yer alan Arap Dede’nin kabrinin duvarlarının çöktüğü etrafını ise otların kapladığı görüntülendi.

Bu mezarların gelecek nesillere aktarılabilmesi için yetkilerin bakım, tamir ve tadilat konusunda hassasiyetlerini bekliyoruz.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın