ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Bu isim Çorum’da sadece onda var! İsmin konulma, hikayesi de ilginç

Osmancık’ta yaşayan 74 yaşındaki Zebur Gevşek, Çorum’da bu ismi taşıyan tek kişi olduğunu söyledi. Zebur Gevşek kendisine bu ismi verilmesinin, ilginç hikayesini de anlattı.

Osmancık’ta Şenyurt Mahallesi’nde yaşayan Zebur Gevşek, 10’u erkek 2 ‘si kız çocuklu bir ailenin 10’uncu çocuğu olarak dünyaya geldi. Dört büyük Kitap’dan biri olan “Zebur” ismini Çorum’da taşıyan tek kişi olduğunu söyleyen 1946 Laçin Kuyumcu Köyü doğumlu olan Zebur Gevşek, babasına ölmeden önce böyle bir ismi neden koyduğunu sorduğunu, babasının da kendisine ismin konulma hikayesini anlattığını söyledi.

Çorum’da bu isme kendisi dışında rastlamadığını belirten Zebur Gevşek “ 1946 yılında dünyaya geldim. O yıllarda Kuyumcu Köyü Çorum’un merkez köylerinden birisiydi. Babam Şükrü Gevşek’in benimle birlikte 10 erkek 2 de kız çocuğu var. Nüfusu kayıdım Çorum’dan köyümüze gelen Çerkez Katip olarak bilinen bir memur tarafından yapılmış. Çerkez Katip babama “Bir oğlun olmuş hayırlı olsun, adını ney koyacaksın” demiş. Babam da “Zübeyir,” diye sesleneceğini belirtmiş.  Katip’de tutuyor beni “Zebur” olarak nüfusa kaydediyor.  2 abim ve benim aramda doğan 7 erkek evladının ölmesinden dolayı babam nüfusa kayıt ettirmemeyi düşündüğünden olsa gerek  “7 erkek evladım öldü, buda ölürse kim uğraşacak yıktırmaya” diyerek Çerkez Katip’e çekişiyor. Bunun üzerine Katip kolumdan yapılması gereken aşıyı kalçamdan yaparak “Dört büyük kitaptan birinin ismini verdim adını, kalçasından da aşısını yaptım, yiğit ise ölsün” diyerek babama cevap vermiş.  Ve bu gün 74 yaşındayım.

Araştırmalarıma göre bu isimi Çorum’da bir tek ben taşıyorum. Türkiye genelinde araştırma imkanım olmadı” dedi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın