ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Bu mağarada ölü hayvanlar sergileniyor

  • Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim, kültür ve gözlem gezileri adı altında Çankırı’daki tuz mağarasını ziyaret etti. Çevrim, ölü hayvanların sergilendiği mağaradaki izlenimlerini paylaştı.

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilal Çevrim, kültür ve gözlem gezileri altından Çankırı’daki tuz mağarasını ziyaret etti. Ölü hayvanların ve tuzdan heykellerinde sergilendiği mağara hakkında bilgilerini ve izlenimleri paylaşan Çevrim; “ Cemiyet olarak kültür ve gözlem gezilerimizden birini komşumuz Çankırı’da gerçekleştirdik. Bu kapsamda Çankırı’da, Hititler döneminden bu yana tuz elde edilen mağaranın “Yeraltı Tuz Şehri” olarak ziyaretçilere açıldığını öğrendik. Mağara da birbirinden ilginç tuzdan heykellerin yanı sıra, ölen ve cesetleri çürümeyen hayvanların da sergilendiğine şahit olduk. Sergilenen ölü hayvanlar arasında yaklaşık 300 yıl önce yer altı suyuna düşerek öldüğü ve mağarada kaldığı ifade edilen çürümeyen eşek, tavşan ve yılan  cesedi dikkatimizi çekti. Yüzyıllar önce bulunan ve doğal ortamı olan mağarada 1978 yılına kadar tüyleri ve iskeleti ile birlikte diri bir şekilde ayakta durduğunu öğrendiğimiz eşeğin, Ankara Maden Teknik Arama (MTA) müzesine götürüldüğünü ve orada bozulmaya başlayınca tekrardan buraya doğal ortamına gönderildiği ve çürümenin yeniden durduğu bilgisini edindik.

Cemiyet olarak ilçemiz ve ilimiz başta olmak üzere, kültür gezilerimizi sürdürecek, izlenimlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. “diyerek mağaranın görülmesi gereken bir yer olduğunu ifade etti.

  • Çevrim; “Sergilenen ölü hayvanlar arasında yaklaşık 300 yıl önce yer altı suyuna düşerek öldüğü ve mağarada kaldığı ifade edilen çürümeyen eşek ve tavşan cesedi dikkatimizi çekti. “

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın