ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

BUGÜN DE DEREDEN TEPEDEN

İlimizdeki merkezi bir okulda okuyan çocuğu beslenmeyi evde unutur. İkinci saatte annesi okula gelir ve Güvenlik’e ‘’Çocuğum beslenmesini unutmuş onu getirdim. Teneffüste verebilir misiniz?’ der. Beslenme diye getirdiği paketin içinde sadece CİPS vardır. Çocuklarımızı ne güzel besliyoruz (!) demi…

*

Adamcağız Hacca gitmiş. Kâbe’nin örtüsüne yapışmış ‘’Allah’ım canımı burada al AMA şimdi değil’’ diyor. Sonra da duam kabul olduysa tekrar gitmekten korkuyor. Yurdumun uyanık insanı…

*

Adamcağız Hacca gitmiş, Kâbe’yi ziyaret ederken başlıyor ağlamaya. Bu arada ‘kamera var’ sesini duyunca ‘’nerede, nerede?’’ Diye sorup görünce de el sallamaya başlıyor. Yurdum insanının samimiyeti.

*

Hollanda da tarım arazileri zarar görür. Devlet beyan ister. Vatandaş, ne kadar zarar gördüyse onu hiç abartmadan aynen verir. Devlette tekraren araştırmaya gerek duymaz.  (Biz olsak diye… Başlayıp ne dediğinizi duyar gibiyim değerli okuyucularım)

*

Rahmetli Erbakan Hocam, (Ruhu şad mekânı cennet ola)  işini yapacağına resmi olur yapmayacağına ise dışarıya kadar uğurlarmış. Bizi de epey dış kapıya kadar uğurlayan arkadaşlarımız, dostlarımız (!) oldu.

*

Kenyalı bir genç Türkiye’ye gelir. ‘’Ben Müslüman bir şehirdenim. Namaz kılmayan Müslümanı Türkiye’de gördüm’’ der. Ben de derim ki daha neler neler görürsün…

*

Terör örgütü, Somalili genci makattan vurur öldürmez süründürür. O gence Türk doktorları müdahale eder. Ameliyattan çıkıp gözünü açınca ‘’hangi vakitteyiz?’’ sorar. Haline şükreder. Babası da aynısını yapmıştır.

*

1996 yılında Osmancık Kışla camisinde cemaat sabah namazını kılarken Çorum – Mecitözü merkezli olan 5,4 şiddetinde deprem olur. Önce imam akabinde cemaat kaçarken arkadan Mustafa Amca ‘’Lan kaçmayın camide ölek’’ diye bağırır.  Ama kimse dönüp bakmaz. Eee..! Sonra o da kaçmaya başlar.

*

Kendini Mehmet Akif ve Necip Fazıl’a adamış olan ve ilimiz için de bir değer olan emekli Akademisyen hocamız, yıllar önce bir yetkiliye program yapmak istediğini beyan edince, o yetkili önce, ‘’O siyasi yazar’’ deyip tepki verir.  ‘’Şairin siyasi olmaz mı?’’ deyince daha sonra da özel araba tahsis eder. Resmi ‘Olur’ alıp yolluk – yevmiye al’ der. Değerli hocamız ‘’ Ben Akif’i – Necip Fazıl’ı parayla anlatmam’’ der.

Bazen değerleri geç değerlendiriyoruz galiba. Geç te olsa değerlendirebilmek güzel. Ya hiç değerlendirilmese… O zaman da canları sağ olsun demek düşer…

*

Çorum da Suriyeli çocukların eğitim gördüğü bir okulumuzda çocuklar oyun oynarken ’’Asker sıralaması – bombalardan kaçma’’ türü oyunları oynadıklarını öğrendiğinizde neler hissedersiniz?

*

Bir ülkenin genç evlatları başka bir ülkenin caddelerinde, cami avlularında dilenmek zorunda kalıyorsa dilenen, bunu gören veya cebinden çıkarıp bozuk para veren cemaatin alacağı çok büyük ders var mıdır acaba?

*

Dedelerin hatasını TORUNLAR çeker –  Torunlarımızın rahatlığı için hepimize GÖREV düşer.

Rabbim, vatanımıza-milletimize-devletimize zeval vermesin. Birliğimiz dirliğimiz daim olsun

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın