ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Buruk; “Toplumsal olarak duyarlı olmadığımız her konuda herkes vebal çeker”

Gelecek Partisi Osmancık Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Buruk, pandemi sürecinin küçük esnafı etkilediğini belirtti. Buruk “ Bu süreç küçük esnafı çok etkiledi ve zor şartlarda ayakta kalma mücadelesi içinde can çekişiyor” dedi.

Gelecek Partisi Osmancık Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Buruk, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Çorum ili Osmancık ilçesi nüfus bakımından, esnaf ve de sanayi bakımından en gelişmiş ilçedir. İlçemizin Karadeniz bağlantı yolu ve ipek yolu özelliği ile yol kenarı esnaflarının en büyük beklentileri özel günler dini ve resmi bayramlarda yapılan yolculuk esnasında Yorgunluk molası vererek leblebi, hediyelik eşya ve benzeri alış verişle ilçemizin esnaflarına nefes olan durumun, Yaşanan bu süreçle zorlaşmasından dolayı tedirginiz. Tam kapanma dense dahi sokaklar parklar yine insanlarımızla hiç boş kalmamaktadır. Yani uyulmayan bir kural ve duyarsız birilerinin kurbanı yine küçük esnafımız olmaktadır.

İlçemizin 29.086 nüfusa sahip olması geniş bir esnaf kitlesine sahip olması da ayrı bir durumdur. Bu esnaflarımızın BAG-KUR ödemesi, kira ödemesi, işçi maaşı ve SSK’sını ödemesi, elektrik, doğalgaz gibi bir sürü ödeme kolları varken yapılan desteklerden muaf olan bir sürü esnafımızda vardır.

Covid-19 virüsünün mutasyona uğrayan yeni varyantları sonrasında artan bulaşıcılığıyla birlikte Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirlerin alınması gerekmiş ve 13 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba gününden itibaren iki haftalık kısmi kapanma sürecine girilmiştir.

Gelinen aşamada temel usul ve esasları 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizle belirlenen kısmi kapanma tedbirleri sonrasında salgının artış hızının önce yavaşladığı, akabinde durduğu, son günlerde ise bir düşüş eğilimine girdiği görülmektedir.

Bu çerçevede 26.04.2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda; halihazırda uygulanmakta olan kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek tam kapanma dönemine geçilmiştir. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacak şekilde karar alınmış ise de biz esnaflar olarak bu süreci nasıl ve hangi kriterler aşamasında atlatacağımızı bilemiyoruz.

Toplumsal olarak duyarlı olmadığımız her konuda herkes vebal çeker. Bu vebal ekmek kapısı olan küçük esnafı daha çabuk vurur. Çünkü satış olmaması veya kısıtlı süreli olması ayrı bir yüktür esnafın sırtında. Devletimizin ve mülki idare amirlerimizin belirtmiş olduğu kural ve sorumlulukları ne olur iki hafta gibi bir süreci kurallara uyarak geçirip bitirmemiz dileğiyle.  Lütfen kurallara uyalım. Uymayanları uyarıp kurala uymasını sağlayalım.”dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın