ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Canlar, Koyunbaba’da buluştu

Koyunbaba Kültür Derneği, Baltacı Mehmet Paşa ve Yagsiyen Köyleri Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneğini’nin birlikte organize ettiği Koyun Baba Anma etkinliklerinde vatandaşlar Cem’e katılarak dua ettiler.

Osmancık’a “Cemevi” talebi

Koyun Baba Anma etkinliklerinde vatandaşlar Cem’e katılarak dua ederken, Osmancık Koyun Baba Kültür Derneği Başkanı Satılmış Özcan açılış konuşmasını yaparak katılımcıları selamladı. Özcan konuşmasında Osmancık’a Cemevi yapılmasını talep ederek; “Hemen hemen her ilde, ilçede hatta köylerde bile Cemevi varken, sadece Osmancık’ta bir Cemevimiz yoktur. Etkinliklerimizi, kurbanlarımızı, lokmalarımızı pişirip dağıtacağımız bir mekanımız yoktur.  Bu tür etkinliklerimizi zor şartlarda altında yapmaya çalışıyoruz.

Sayın kaymakamımız, belediye başkanımız ve yetkililerin bu sorunumuza bir çözüm bulmalarını rica ediyoruz. “dedi.

Koyunbaba Kültür Derneği Başkanı Satılmış Özcan’ın konuşmasının ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan’da bir konuşma yaparak katılımcıları selamladı.

Bu yıl ikincisi yapılan etkinlikte, ilçemizin manevi değeri Koyun Baba Hazretlerinin türbesi ziyaret edilerek dualar okundu. Etkinlikte yol, erkan, edep, ahlak, sorgu ve inancın bütün gerekleri yapılırken, dar’ a durulup, rızalık alındı, lokmalar yenilip paylaşım sağlandı, semahlar dönülüp saz eşliğinde deyişler okundu.

Koyun Baba Türbesi’nde yapılan Cem törenine, Koyunbaba Kültür Derneği, Baltacı Mehmet Paşa ve Yagsiyen Köyleri Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneğini’nin başkan ve yöneticileri,  Çorum Amasya, Suluova, Hacıköy ve Merzifon Tokat Alevi Derneği yönetimi ve üyeleri ile, dedeler,  aşıklar ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Cevap Bırakın