ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

‘Çeltiğin Babası’ Osmancık’ta

‘Çeltiğin Babası’ olarak tanınan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek, Osmancık’ta çeltik üreticileri ile buluştu. Çeltikte yabancı ot, zirai ilaç denemesi tarla gününde üreticilerle bir araya gelen Sürek, mücadele yöntemlerini anlattı.

Çorum’un Osmancık ilçesinde ‘Çeltikte Yabancı Ot, Zirai İlaç Denemesi Tarla Günü’ düzenlendi. Tarla gününde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek ve Agrobest Grup Tarım İlaçları Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Demirci, Osmancık, Boyabat ve bölgede çeltik tarımı ile uğraşan çok sayıda üreticiye çeltik çeşitlerinde yabancı ot mücadelesiyle ilgili bilgiler sundu, ‘Pablo’ adındaki bitki koruma ürününün kullanım şeklini anlattı. Önemli hususların paylaşıldığı günde çeltik üreticileri, adını bilmedikleri bir yabani ottan mustarip olduklarını belirtirken, çeltik üretiminde devrim yaratan Osmancık 97 pirinç çeşidini geliştiren Dr. Halil Sürek ve Dr. Mehmet Demirci, ottan örnekler aldı.

BARAJ MANZARALI ACİL SATILIK TARLA

YABANİ OTUN KİMLİĞİ TEŞHİS EDİLECEK
Korona virüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafenin gözetildiği buluşmada Dr. Mehmet Demirci, çeltik üreticilerinin adını bilmediği yabani otu inceleyerek “Eskiden dip otları dediğimiz çeltiğin diz boyu olduğu ama aşasında halı varmış izlenimi bırakan, çeltiğin neredeyse dibinde azot, fosfor, potasyum, kükürt gibi maddeleri sömürürdü, bu yabani ot da ona benziyor. Biz bu otun kimliğini teşhis edeceğiz. Kimliğini teşhis ettikten sonra sizlere bilgi göndereceğiz. ”dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın