ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

CEMİYETTEN BELEDİYE BAŞKANINA KINAMA

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yaşanılan talihsiz olayı kınadı.

Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ilçede faaliyetlerini sürdüren basın mensupları onuruna bir akşam yemeği verdi. Verilen yemekte gazetecilere yönelik meslek onurunu zedeleyici ifadeler kullandığı yönündeki iddialara belediye başkanı Ahmet Gelgör henüz cevap vermezken, Osmancık Gazeteciler Cemiyeti yönetiminden yazılı açıklama geldi. Yönetimden yapılan açıklamada  “hakaret dolu” sözlerin hayretle karşılandığı belirtilerek, 2 gün önce cemiyet yönetiminden bir istifanın gerçekleştiği doğrulandı.

“MAKAMININ AĞIRLIĞINI TAŞIMAYAN İFADELER”

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti yönetiminin,  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yaşanılan talihsiz olayı kınadığını belirten açıklamada; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Sayın Belediye Başkanı Ahmet Gelgör’ün  Amasya Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sarı ile arasında geçen konuşmayı örnek göstererek “Biz de mi böyle yapsak” şeklinde aba altından sopa gösterir gibi bir tutumla İHA Muhabiri İsmail Kabakdere’ye sözler sarf etmesi kabul edilemez bir durumdur. Belli ki makamının ağırlığını taşımayan ifadelere yer vermiş bu davranış ve sözleriyle.

“AMASYA BELEDİYE BAŞKANI SAYIN SARI’DAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”

Amasya Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sarı‘ya atfen söylediğini iddia eden “ Veriyoruz ellerine 300-500 hallediyoruz, anlaşamadıklarımızı da sürüyoruz’ ” ifadeleri için Amasya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Cihan Okur ve Belediye Başkanı Sayın Mehmet Sarı’dan bir açıklama bekliyoruz.

“SANAL ALEM DE GEZİNTİ YERİNE İŞİNİZE ODAKLANIN”             

Sayın Belediye Başkanı Ahmet Gelgör; icraatları ile gündeme geleceği yerde, sosyal medyadaki sahte ve sahtekarların hesaplarını takip ederek vakit harcamaktadır. Sahte hesap ve sahiplerini merak ediyorsanız basın savcılığına müracaat ederek sahte hesapları ve sahiplerini savcılık kanalı ile ortaya çıkarmalı ki önüne gelen gazeteciye dil uzatmamalıdır. Sayın başkan işi gücü bırakıp sanal alemler de gezinti yaparak gazeteciler ve meslek gurupları ile uğraşacağınıza görevinize odaklanın. Sahte hesapları siz savcılığa vermeye çekiniyorsanız Gazeteciler Cemiyeti olarak biz savcılığa başvuracağız. Dilinizden düşürmediğiniz ve zan altında bıraktığınız meslektaşlarımızdan kamuoyu önünde özür dilemek zorun da kalabilirsiniz.

“BU TAVIRLAR GAZETECİLERİ KORKUTAMAZ”

Bilinmelidir ki gazetecilerin görevi kamu çıkarlarını korumak ve kollamaktır. Gazete dağıtımının durdurmak, gazetecilere ve bağlı oldukları kuruluşlara akredite uygulamak, bağlı bulundukları meslek kuruluşlarından istifaya zorlamak gazetecileri korkutamaz, sadece bu tavırları takınan sahiplerinin üzerine yapışır.

Ayrıca 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nden 2 gün önce yönetim kurulumuzda bulunan ve belediyede basın görevlisi olarak çalıştığı kamuoyu tarafından bilinen bir meslektaşımızın Cemiyeti’mizden istifaya zorlandığı doğrudur. Yapılan baskılar sonucu yönetim kurulu üyelerimizden Emrah Akıllı istifasını vermiştir. Benzer bir baskı başka bir gazeteciye de yapılmıştır.

Osmancık Gazeteciler Cemiyeti olarak gerek sözlerle gerekse davranışlarla basın mensuplarını hedef alanları kınıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyrulur”dedi.

GAZETECİLERİ HEM DAVET ETTİ, HEM DE HAKARET ETTİ İDDİASI

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın