ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

CHP’li Eker; “Kadına yönelik şiddete karşı mücadeleye devam edeceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi Osmancık İlçe Başkanı Sadık Eker, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, kadına yönelik şiddete karşı mücadeleye devam edeceklerini belirten Eker “Toplumsal huzurun temin edileceği güne kadar dayanışma ve mücadelemiz aralık vermeden sürecektir. ”dedi.

“KADINLARIMIZIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU YOKSUL VE EMEKÇİDİR” 

Kadınların çoğunun yoksul ve emekçi olduğunu belirten Eker, pandemi süreci ve ekonomik krizde en kolay işten çıkarılanların kadınlar olduğunu ifade ederek;8 Mart mücadele dayanışma günüdür. Kadının insan haklarının ihlal edilmediği barışın ve özgürlüğün var olduğu bir Türkiye için kadın haklarının teminatı olan Atatürk devrimlerine laik Cumhuriyetimize bağlılıkla çalışacağız.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınları ailede, toplumda ve siyasal sosyal ve ekonomik alanlarda eşit bir birey olarak görmeyen zihniyetlere karşı bir dayanışma ve mücadele günüdür. 8 Mart toplumsal zihniyet eşitliğinin sağlanması için gerekli eğitimin ve kültürün sağlanması isteğinin dile getirildiği bir gündür. Bunun için gerekli yasal ve ekonomik altyapıların sağlanması isteğinin önemini anlatan bir gündür.

Son dönemde yaşanan pandemi süreci ve ekonomik krizle birlikte en kolay işten çıkarılan, yine düşük ücrete tabi kayıt dışı çalıştırılan kadınlar olmuştur.

Ülkemizde, toplumumuzun yarısını oluşturan kadınlarımız ne yazık ki eşit eğitim ve istihdam olanaklarına ulaşmakta kültürel ve siyasal zorluklar yaşamaktadırlar.  Kadınlarımızın büyük çoğunluğu yoksul ve emekçidir.

Cumhuriyet devrimleri sonucunda elde edilen, kadın hak ve kazanımlarından toplumumuzu uzaklaştırarak geriye götürmeye çalışan her türlü zihniyetin, söylemin,  girişimin karşısında olacağımızı bu vesile ile tekrar hatırlatmak isteriz.

Kadına karşı bu ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit özgür bir birey olarak var olduğu, kadının insan haklarının ihlal edilmediği barışın ve özgürlüğün var olduğu bir Türkiye için sonuna kadar mücadele vermeye devam edeceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak; erkeğiyle kadınıyla, kadına yönelik şiddete ve insan onurunu zedeleyen her türlü haksızlığa karşı demokrasi ve adalet ilkeleri ışığında mücadele edeceğiz.  Toplumsal huzurun temin edileceği güne kadar dayanışma ve mücadelemiz aralık vermeden sürecektir.

Birlik, dayanışma ve mücadele günü olan bu özel günde tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününü kutlarım.”dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın