ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Çorum Valisi Çiftçi biçerdöverle çeltik hasadı yaptı

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Osmancık’ta biçerdöverle çeltik hasat etti.

Osmancık’ta Çeltik Hasat töreni düzenlendi. Çorum Valisi Mustafa Çiftçi yanında Osmancık Ziraat Odası Başkanı Ali Osman Şahiner ile birlikte Mustafa Özoğlu’na ait çeltik tarlasında biçerdövere binerek bir süre tarlada hasat gerçekleştirdi.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

“Çeltik üretiminde Türkiye’de iyi bir noktadayız”

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi hasat sonrası gazetecilere yatığı açıklamada; “Çeltik hasadı sezonuyla Osmancık ilçemizdeyiz. Çorum ilimizde 535 bin hektar ekilebilir tarım arazimiz var. Bunun 208 bin hektarı sulanabilir arazi durumunda. Şuana kadar toplam ekilebilir alanlarımızın %46 sı suya kavuşturulmuş durumda.

Tarım ürünlerinde birinci sırada olduğumuz Tritikale ürünümüz var. Bu noktada üretimde Türkiye’de birinci sıradayız. Onun dışında mercimek üretiminde Yozgat ve Konya’dan sonra 3’ncü sıradayız. Soğan üretiminde Amasya ve Ankara’dan sonra 3’ncü, Çeltik üretiminde Edirne, Samsun, Balıkesir ve Çanakkale’den sonra 5’ncü sıradayız. Çeltik üretiminde Türkiye’de iyi bir noktadayız. Ayçiçeği üretiminde Türkiye’de 6’ncı sıradayız. Yumurta üretiminde 9’ncu, Buğday üretiminde ise Türkiye’de 10’ncu sıradayız.

Eğer sulanabilir arazilerimizi artırırsak %46’dan daha yukarılara taşıyabilirsek Türkiye’de ilk 10’da olduğumuz tarım ürünlerinde de daha yukarı çıkabiliriz. Çeltikte suya bağımlı olan ürünler bir tanesi. Osmancık 97 ismiyle de tescillenmiş ve Türkiye’de de haklı bir yere sahip olmuş bir ürün. İnşallah önümüzdeki yıllarda sulanabilir tarım arazilerimizin artırılmasıyla beraber tarın yaptırılabilir alanalrın arıtılacağını, bu noktada da Türkiye ekonomisine, Milli ekonomiye daha fazla katkıda bulunabileceğimizi düşünüyorum.

Çünkü Çorum’un Milli Gelire olan katkısı 4 milyar lira bu günkü rakamlarla.   İlimiz ekonomisi içerisinde genel bütçenin %15 tarım oluşturuyor. Tarım bizim açımızdan önemli bir sektör. Ne kadar önem verirsek, sulanabilir arazileri ne kadar artırabilirsek çiftçimizin eline geçen miktarından o kadar artacağını, refahın daha da yaygınlaşacağını düşünüyorum. Herkese bol bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

Törene Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Osmancık Kaymakamı Ayhan Akpay, Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Ak Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatçı, Çorum Tarım İl Müdürü Orhan Sarı, İl Genel Sekreteri Recep Çıplak, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Günay, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan Osmancık Ziraat Odası Başkanı Ali Osman Şahiner, Osmancık Emniyet Müdürü Burak Gülcan, Jandarma Komutanı Teğmen Nuri Uyar ve daire müdürleri katıldı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın