ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Çorum’da Tarımın Gelişmesi İçin Belirlenen Hedefler Ziraat Odası Başkanlarına Anlatıldı

Çorum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Çorum’da tarım ve hayvancılık alanında yapılan çalışmalar ve önümüzdeki süreçte hayata geçirilmesi planlanan projelerle ilgili değerlendirme toplantısı düzenlendi.

İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’ nda gerçekleştirilen toplantı da Çorum’da tarım ve hayvancılık alanında yürütülen projeler ve sağlanan destekler ele alındı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı koordinatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıya Çorum Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya ile ilçe ziraat odası başkanları katıldı.

Toplantıda konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Çorum’ da tarım ve hayvancılığı geliştirmek için belirledikleri hedefleri yaptığı sunumla anlattı. 2019 yılında paydaşlarıyla birlikte hayata geçirmeyi planladıkları projelerden bahseden Sarı, Oda başkanlarından destek istedi.

Çorum için 19 hedef belirdiklerini dile getiren Sarı; yaptığı sunumla hedeflerini Ziraat Odası Başkanları ile paylaştı. Sunumdan Bazı konu başlıkları ise şöyle;

Çorum’da hastalıktan ari köyler oluşturacaklarını dile getiren Sarı, Damızlık Hayvan Satış Borsası kurarak satılacak hayvanların bir araya toplanacağını, yine çevre illerden düve almak isteyen hayvan üreticileri için de hastalıktan ari damızlık düve merkezini kurmayı hedeflediklerini kaydetti.

Burada hayvan satışı için damızlık borsasını ve damızlık düve merkezini kurarsak sağlıklı ırklarla birlikte Çorum hayvancılıkta yine bölgede bir merkez olacaktır. Türkiyede kaliteli ve sağlıklı hayvan Çorum’ da bulunur algısını oluşturmamız gerekiyor.

Hayvan üretiminde giderleri oldukça düşüren silajlık mısırın da üretimini artırmayı hedeflediklerini, slaj üretiminin arttırılması için üreticilere yem bitkisi tohumu dağıttıklarını hatırlatarak, iki adet slaj paketleme makinesi alındığını bunların yanı sıra ot biçme ve ot slaj makinesi alınacağını ve ihale aşamasında olunduğunu söyledi.

Çorum’da Mart ve Haziran aylarında süt üretiminin fazla olduğunu vurgulayan Sarı, İlimizde Mart- Haziran arasında süt üretimi diğer dönemlere göre 3 katına çıkan bir artış göstermektedir. Buda sütlerin pazarlanmasında problem oluşturmaktadır. Örneğin Kasım ayında günlük üretim 60 ton civarındayken Nisan ayında 200 tonun üzerinde bir günlük üretim gerçekleşmektedir. Süt işleyen işletmelere arz edilen bu dengesiz süt ise fiyatlarda düşüşe ve pazarlama sıkıntısına neden olmaktadır bununla ilgili olarak sorunun çözümü konusunda Veteriner Hekimler Odası, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile birlikte bir çalışma yapıyoruz. Üretimin bütün yıla yayılması için üzerinde çalıştıkları projeyi anlattı.

Sarı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sertifikalı tohum üretimi ziraat odaları ile işbirliği içerisinde çalışarak dışarıdan ithal ettiğimiz tohumu şimdi biz kendimiz üreteceğiz ve üreticilerimize uygun fiyattan vereceğiz.

İlimizde organik madde yönünden zayıf olan topraklarımızı organik maddece zengin hale getirmek için S.T.K. lar ve tarafların işbirliği ile çiftlik gübrelerini toprakla uygun şekilde buluşmasını sağlayıp, kimyasal gübre kullanımını azaltmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda da iki adet gübre dağıtım römorku alarak üreticilerimizin hizmetine sunacağız.

Buğdayın un kalitesini olumsuz etkileyen zararlılar  (süne, kımıl) ile mücadele yöntemlerini, çiftçilerimizin düzenli uygulamasını sağlayarak bölgede üretilen buğdayın un kalitesini arttırmayı hedefliyoruz. Süne ve Kımıl zararlısıyla mücadele konusunda ilimizde ilaçlı mücadele gerek kalmadan parazitoid böceklerin konukçusu olan ağaçlarla arazi aralarında ağaçlandırma ve süne ve kımıl ile beslenen keklik bıldırcın gibi kuşların doğaya salımı yapılacağını söyledi.

Çorum tarımını merkez ve ilçeler ile birlikte bir bütün olarak düşünmekteyiz. Tarımda ki gelişmemiz ilçelerimizle birlikte olmalıdır, tarımsal ürünlerde sürdürülebilir bir yol izlememiz lazım. İl Müdürlüğü olarak tarımsal kalkınmanın İl genelini kapsayacak şekilde, işbirliği içerisinde hep beraber kalkındırmak amacıyla çalışıyoruz. ”dedi.

Ziraat Odası Başkanlarının görüş ve önerilerini belirtmesinin ardından toplantı sona erdi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın