ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Covid’den korunmak için yediğini, içtiğini üretmeye başladı

Osmancık’ta yaşayan İsmail Kavak, Pandemi sürecinde virüse karşı önlem almak için yediğini, içtiğini üretmeye başladı. Kavak, çorbadan, kahveye, tatlıdan, ekmeğe ailesinin tükettiği gıdaları kendi üretiyor.

Osmancık’ta yaşayan İsmail Kavak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlangıcında virüse karşı önlem almak için ailesiyle birlikte gıda tüketim alışkanlıklarını değiştirdi. Kavak, alınan tedbirler kapsamında evde kalma zorunluluğu ve sosyal izalosyonla birlikte çorbadan, kahveye, tatlıdan, ekmeğe ailesinin tükettiği gıdalar için kolları sıvadı. Ağırlıklı olarak annesinin tariflerini kullanan Kavak, sağlıklı beslenmek için doğanın nimetlerinden faydalanıyor.

32 yıl kamuda görev yaptıktan sonra emekliye ayrılan Kavak, kendisine ; “Ben kendimi ailemi ve çevremi korona virüsten nasıl koruyabilirim?” sorusunu sorduğunu ve bunun üzerine sağlıklı gıda üretimi ve tüketimi üzerine araştırma yaptığını belirterek; “Doğal gıdaların korona virüsten korunmada etkili olduğunu gördüm.  Bunun üzerine deneme yanılma yoluyla tükettiğimiz gıdaları üretmeye başladım. İlk başladığım ürün de tarhanadır. Ondan sonra en önemli ürün alıç meyvesi üzerine ağırlık verdim. Alıç sirkeleri ve alıç marmeladı. Korona virüse karşı direnç sağladığını, vücudumuzdaki kırcal damarları, kalbe giden damarları açtığını bir üniversitede bilimsel araştırması yapılmış bir ürün olduğunun ispatını gördüm ve marmeladı ile sirkesini yaptım.

Zerdeçallı, yumurtalı, sebzeli makarna yaptım. Unutulmuş en eski geleneklerimizden birisi olan cevizli sucuğu kendime özel formülle yapmaya başladım.  Yine en önemli ürünlerimizden biri olan ekşi maya ekmek yapmaya başladım.

Menengiç kahvesi, kuşburnu marmeladı, elma sirkesi, ve bir çok gıdayı kendim yapıyor ailem ve dostlarımla tüketiyoruz” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın