ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gençlerle buluştu

Hitit Üniversitesi tarafından düzenlenen Gençlik Söyleşisine katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof.Dr. İbrahim Kalın, “Barbar, Modern, Medeni; Çağın Anlamı Üzerine Düşünmek” konulu bir konferans verdi.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği program sonunda Kalın, öğrencilerin sorularını da yanıtladı. İnsanın, aklın yanında hür iradesiyle yaratıldığını ve dünyaya bu şekilde gönderildiğini belirten Kalın, “Bizim yaradılış serüvenimizin en başına gittiğimiz zaman karşımıza çıkan en önemli husus budur, insanın aklının ve iradesinin yani özgürlüğün iradesinin, seçme yeteneğinin olmasıdır. İnsanı diğer varlıklardan hatta meleklerden bile ayıran en temel özelliği budur. İrade, akıl ve erdemle birlikte kullanıldığı zaman, hürriyeti, özgürlüğü ve hür iradesi işte anlamlı hale geliyor. İnsanlık serüvenini tamamlayan, bütünleyen belli bir istikamete doğru evrilmesini sağlayan en temel değeri kıymeti, kılavuzu, rehberi haline geliyor. Anlam meselesinde gelenek bunu vadediyor diyor Hegel. Modernite ise insanlara özgürlük vadediyor. Anlam meselesine ben karışmayacağım, diyor. Hayatının anlamını nasıl inşa edeceğini ben sana bırakıyorum, diyor. Hayatında yapacağın tercihlerin muhtevası beni ilgilendirmiyor, diyor. Dindar olabilirsin, dinsiz olabilirsin, cinsel tercihlerde bulunabilirsin, kapitalist, sosyalist olabilirsin istediğini olabilirsin. Bu kısmına ben karışmam, diyor. Ama ondan sonra bir anlam kriziyle karşılaşırsan bunun sorumluluğu da sana aittir, diyor. Yani bütün bu tercihlerinden sonra hayatının bir anlamı yoksa bir tatminsizlik duygusu varsa, hiçlik senin hayatını tanımlıyorsa bunun sorumluluğu da sana aittir” diye konuştu.

Konferansa, Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Baro Başkanı Kenan Yaşar, STK temsilcileri, akademisyenler, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.,

Konferansın ardından Çorum Belediyesi tarafından geçen ay açılışı gerçekleştirilen Çorumlu Obası Gençlik Kampı’nı ziyaret eden Kalın, gençlerle bir araya geldi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın