ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Dereboğazı Barajı derelerden gelen sularla dolmaya başladı

  • Osmancık’ta son günlerde yağan yağmurlar sonucunda Dereboğazı Barajı’na sular dolmaya başladı. Baraja dolan suları gören vatandaşlar içme suyuna kavuşacakları tarihi bekliyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Osmancık Dereboğazı Barajı son günlerde yağan yağmurlar sonucunda canlanan derelerden gelen sularla dolmaya başladı. Tekmen Deresi ve Köpekçayırı Deresi’nden gelen suların barajı beslemesi nedeniyle su seviyesinde artış olduğu gözlemlendi. Vatandaşlar yağışların devam etmesi durumunda bahar mevsimine kadar tam doluluğa ulaşabilecek olan barajdan arıtma tesisinin de devreye girmesiyle birlikte temiz içilebilir suya kavuşacakları tarihi bekliyor.

Baraj temelden 47 metre yüksekliğinde inşa edilen Dereboğazı Barajı 3 milyon 756 bin metreküp su biriktirme kapasitesine sahip.

’İlçenin 40 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılanacak’
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Çorum’un Osmancık ilçesinde inşa edilen Dereboğazı Barajı ile ilçe merkezine yıllık 2 milyon 730 bin metreküp içme suyu temin edilecek, ilçenin 2060 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacı da karşılanacak.

Temelden 47 metre yüksekliğinde inşa edilen Dereboğazı Barajı 3 milyon 756 bin metreküp su biriktirme kapasitesine sahip. Baraj ile birlikte 15 km uzunluğundaki isale hattı vasıtasıyla Osmancık ilçe merkezine yıllık 2 milyon 706 bin m³ içme suyu sağlanacak.

7 milyon 723 bin TL yatırım bedeline sahip Dereboğazı Barajından alınan ham suyu arıtacak olan 12 000 m3/gün kapasiteli konvansiyonel paket tip Osmancık İçme suyu Arıtma Tesisinin yapım sözleşmesi ise 8 Şubat 2017 tarihinde imzalanmış ve devlet yatırımına alınmıştı.

Tekmen Deresi ve Köpekçayırı Deresi’nden gelen suların barajı beslemesi nedeniyle su seviyesinde artış olduğu gözlemlendi.

Osmancık ilçe merkezine yıllık 2 milyon 706 bin metreküp içme suyu sağlanacak.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın