ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Derneğin açılışında Tolga Sağ, sahne aldı

Osmancık Koyun Baba Kültür Derneği’nin açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Açılış töreninde Türk Halk Müziği Sanatçısı Tolga Sağ sahne aldı.

5 Kasım 2019 tarihinde kurulan Osmancık Koyun Baba Kültür Derneği’nin açılışı töreni Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çorumlu Halk Ozanı Aşık Ali Dursun Sarı’nın seslendirdiği ezgilerle başlayan törende Kerbela’dan günümüze bütün yaşamını yitirmiş mazlum canlar başta olmak üzere Cumhuriyetimizin Kurucu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Dernek Başkanı Özcan “Koyun Baba’nın güzelliklerini tanıtacağız”

Saygı duruşunun akabinde açılış konuşmasını Koyun Baba Kültür Derneği Başkanı Satılmış Özcan yaptı.  Osmancık’ta böyle bir dernek kurma gereği duyulduğunu belirten Özcan, konuşmasında; “Geçmiş senelerde yaptığımız çalışmalar neticesinde derneğimizi bu günlere getirdik.  Zamanla Koyun Baba’nın güzelliklerini tanıtacağız. Bizlere destek ve yardımcı olmak için ilçemize gelen tüm canlarımıza teşekkür eder aşık niyazlarımı sunarım” dedi.

Muharrem Erkan “Yolumuz birlik, yolumuz kardeşlik yoludur”

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu kurucu başkanı Muharrem Erkan davetlilere hitaben yaptığı selamlama konuşmasında “Sevgili canlar Koyun Baba’nın divanındayız. Yolumuz birlik yolu, yolumuz kardeşlik yoludur. Dostça, kardeşçe, barış içerisinde bir arada yaşamak ilkemiz, amacımız hedefimizdir. Sadece bu bölgede değil, Türkiye sınırlarında değil, uluslararası bir boyutta felsefi çalışma yürütmüş, Hacı Bektaşi Veli pirimizin etrafında toplanan canlar Pirimiz Koyun Baba, Pirimiz Kul Himmet,  Pirimiz Hubyar Sultan ve Şah Kalender Pirimizin tek bir maçı vardı. Pirlerimizi amacı şuydu öz Türkçe, kendi dillerinde anladığı şekilde ibadet yapmak. Ve anladığı şekilde, dostluğu, kardeşliği barışı tüm topluma yaymaktı.

Pirimizin “Sevgi muhabbet kaynar yanan ocağımızda bülbüller sevke gelir gül acar bağımızda hırslar kinler yok olur aşkla meydanımızda aslanlarla ceylanlar dosttur kucağımızda. ”sözlerinde olduğu gibi aslanlarla ceylanlar dosttur kucağımızda, aramızda kötüleri barındırmıyoruz.  İnsanları iyiliğe sevk ederek, topluma yararlı olarak yine Kur’an-ı Kerim’de ifade edildiği üzere ‘Kul, kuldan razı olmazsa, Allah kuldan razı olmaz’ öyleyse bizlerin hedefi, iyiliktir, birliktir, beraberliktir, dostluktur, kardeşliktir, sevgidir.

Bunu da oluşturmak için, bu güne kadar harabe durumuna getirdiğimiz ve geçmiş tarihsel süreci unutturduğumuz topluma bu kültürümüzü yeniden anımsatmaktır. ”dedi.

Başkan Gelgör “Anamız Havva, babamız Adem”

Törende, selamlama konuşmalarından birini de Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör yaptı. Gelgör, konuşmasında salonu dolduran kalabalığa hitaben “İşte birliktelik budur. Ayrımcılık bizim mezhebimizde yoktur. Çünkü Türk’üz. Alevi, Sünni, Kürt, Türk ayrım yapan kendine yapar, biz onlardan değiliz. Çünkü anamız Havva, babamız Adem, hepimiz o silsileden geliyoruz.  Geçmişini unutan geleceğini teminat altına alamaz. ”diyerek derneğin kuruluşunda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Koyun Baba Kültür Derneği’nin açılış töreninde Koyun Baba’nın evliyaların ve canların ışığı aydınlık olsun diye Çorum Alevi Kültür Merkezi Derneği yöneticilerinden Nurettin Aksoy, Çerağ uyandırma ritüelini temsili olarak katılımcılara yaşattı.

Çorum Alevi Kültür Merkezi Derneği ve Hacı Bektaşi Veli Kültür Topluluğunun semah gurubu ekibinin kırklar semahı ibadetinin ardından Türk Halk Müziği Sanatçısı Tolga Sağ sahne aldı.

Tolga Sağ; “Aşevini, Mescit Yapmışlar”

Tolga Sağ, Türkülerini seslendirmeden önce törende bir konuşma yaparak katılımcıları selamladı. Sağ konuşmasında kültür inancını müzik hayatında insanlarla paylaşmaya devam ettiklerini belirterek “  Hem inancımızı, hem de kimliğimizi korumak için yan yana olmak lazım. Bu gecede gerçekten bunu burada görebiliyorum ve çok mutlu oldum.”dedi.

Program öncesi Koyun Baba Türbesi’ni ziyaret ettiğini belirten Tolga Sağ, “Aşhaneyi mescit yapmışlar, buraya karşı en azından kendi varlığımızı ortaya koymazsak, yarınlara, bizden sonraki kuşaklara aktaracak hiçbir değerimiz, dini kültür mirasımız kalmayacak. Bu yüzden mücadele etmek şart. Ben bize güveniyorum” diyerek etkinliği amaçlayan ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Törene Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, MHP Osmancık İlçe Başkanı Satılmış Karatağ, İYİ Parti İlçe Başkanı Mustafa Boyacı, Demokratik Kitle ve Sivil Toplum Kuruluşu Örgütleri ve Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Birleşenlerinden, Kalender Çelebi Derneği, Amasya Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği, Çorum, Osmancık, Ünye, Fatsa, Merzifon, Gümüşhacıköy Alevi Kültür Merkezi Dernekleri, Piri Baba Kültür ve Dayanışma Derneği, Merzifon Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Dayanışma Derneği ve bölge derneklerinin yöneticileri katıldı.

5 Kasım 2019 tarihinde, Satılmış Özcan başkanlığında kurulan Koyun Baba Kültür Derneği yönetimi şu isimler oluşuyor; Ali Karabaş, Recep Çınar, Kemal Topuz, Murat Kaya, Hasan Aksoy ve Enver Topuz.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın