ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Doğada kendiliğinden yetişiyor, kilosu 80 liradan başlıyor

Çorum’un Osmancık ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen “Çoban Çökerten” bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Afrodizyak etkisi bulunan bitkinin kilosu ise 80 liradan başlayan fiyatlarla alıcı buluyor.  Hormon üretimi için kullanılan çoban çökerten, tıbbın ham maddeleri arasında de yer alabiliyor.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

Çorum’un Osmancık ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen, halk arasında Çoban Çökerten yada Deve Çökerten olarak bilinen bitki, sağlığa faydasını bilenler tarafından toplanmaya başladı. Afrodizyak etkisi bulunan bitki özellikle erkek ve kadın cinsel sağlığı açısından faydalı olduğu uzmanlarca söylenirken bu bitkiyi toplayan ve çayını içen İsmail Kavak, 1,5 cm civarında olan böbrek taşının 4 ayda 7 mm’ye kadar düştüğünü söyledi.

İlçede bolca bulunan Çoban Çökerten bitkisini kendi sağlığı için toplamaya başladığını belirten Kavak, kullanımdan sonra ruhsal ve duygusal açıdan zindelik kazandığını da belirtti. Vücudun direncini artıran şifalı bir bitki olduğunu belirten Kavak; “Bu bitkinin Çin’de yüzyıllardır alternatif tıpta kullanıldığı biliyoruz ama Anadolu pek bilinen yok. Uzmanlar tarafından söylenen en önemli faydaları, kadınlarda rahim ağzı kanseri,  kadınlarda düşük yapma riskini azaltması, hormon dengesini kurması, menopoz döneminde olan sorunların azaltılmasını sağladığı, erkeklerde testosteron hormonunu arttırması, andropozun etkilerini azaltması olarak biliniyor. Yine afrodizyak etkisi dolayısıyla da uzmanlarca destekleyici bitki olarak tavsiye ediliyor.

Şeker hastalarında, damar tıkanıklığında faydalı olduğu, yüksek tansiyon hastalarında ise dengeleyici olduğu biliniyor.” diyerek bitkinin faydalarının saymakla bitmeyeceğini, taze ve kurutulmuş olarak kullanıldığını belirtti.

“KULLANIMINI BİLMEYENLER UZMAN GÖRÜŞÜ ALSINLAR”

Etkili bir bitki olduğundan dolayı muhakkak uzman görüşlerinin alınması gerektiğini belirten Kavak, böbrek taşlarında 4 ayda 7 mm küçülme olduğunu belirterek; “Böbrek taşım 1,5 cm civarındaydı, 2019 Ekim ayında bu bitkiyi toplamaya ve kendi üzerimde kullanmaya başladım.   Nisan 2020’de böbrek taşımın filmini çektirdiğimde taşın 7 mm düştüğünü gördüm.  Doktoruma bunu söylediğimde ‘o bitkiden bana da getir’ dedi.

Tüm doğal ilaçlarda olduğu gibi kullanımını bilmediniz zaman riskler oluşturabilir. Her şeyi ölçü ve kararınca kullanacağız. ”diyerek kullanmadan önce uzman görüşünün alınması gerektiğinin altınız çizdi.

“ALTINDAN DAHA DEĞERLİ

DOĞADA KENDİLİĞİNDEN YETİŞİYOR, KİLOSU 80 LİRADAN BAŞLIYOR”

Doğada kendiliğinden yetişen bitkinin kilosunun internette satışının 80 ila 100 TL arasında değiştiğini belirten Kavak bitkinin söküm ve kullanım aşamasını da anlattı.  Dikenli bir bitki olması dolayısıyla söküm işleminde sert tabanlı bir ayakkabı ve eldiven tercih ettiğini belirten Kavak; “ Çoban Çökerten bitkisi toprakta yayılarak büyüyor. Dikenli bir bitki olması dolayısıyla ben sert tabanlı bir ayakkabı ve eldiven kullanmayı tercih ediyorum. Dikenleri tohumdur ve söküm aşamasında köklere zarar vermeden gövdesinden kesiyorum ki bir sonraki sene gene yetişsin.

Bu bitkinin altından daha değerli olduğunu söyleyebilirim. İnternette kilosu kargo hariç 80 liradan başlıyor, kargo ile birlikte kilosu 120 TL’yi buluyor. Daha temiz ve daha organik olduğu için ben almak yerine kendim toplamayı tercih ediyorum.” diyerek kullanım aşamasını anlattı.

“BİR GECE SİRKELİ SUDA BEKLETİYORUM”

Söküm aşamasından sonra topladığım bitkileri bir gece sirkeli suda bekletiyorum çünkü doğada olduğu için toz, duman, araba egzoz gazından etkilenebiliyor. Sirkeli suda beklettikten sonra ertesi gün bol su ile yıkamaya devam ediyorum. Daha sonra börek makasıyla 1 cm olmak üzere kesiyorum ve güneş ışığında kurutmaya alıyorum.

Kullanımında ise sadece bir tutam su bardağına alarak üzerine sıcak su ilave ederek demlendikten sonra 20 gün kullanıyorum. 20 günün sonunda 10 gün ara veriyorum.  Devamlı içildiği takdirde uykusuzluk, anksiyete ve stres yaptığı biliniyor, o yüzden 10 gün ara verilmesi tavsiye ediliyor. “dedi.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın