ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Elmas anne, işitme engelli oğlu için destek bekliyor

www.osmancik.com.tr olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel bir röportaj hazırladık. Yaptığımız röportajda, hayatı boyunca yaşadığı zorluklar ve hastalıklara rağmen biri işitme engelli 3 çocuğu için mücadele veren 68 yaşındaki Elmas Kuruçay’a kulak verdik.

Osmancık’ta yaşayan Elmas Kuruçay, engelli oğlu ve onun ailesine şefkatle bakıyor. İşitme engelli oğluna her konuda destek çıkan fedakar anne, yetkililerden de oğlu için destek bekliyor.

Osmancık Havdan Mahallesi’nde yaşayan 68 yaşındaki Elmas Kuruçay, 35 yaşındaki işitme engelli oğlu İsmail Kuruçay’a, iki torunu ve gelinine şefkatle yaklaşıyor, onların her konuda destekçisi olurken yetkililerden de oğlu ve ailesi için destek olmalarını bekliyor.

Oğlu İsmail Kuruçay’ın henüz 8 aylıkken menenjit hastalığı geçirdiğini ve sonucunda duyma yetisini kaybettiğini belirten 3 çocuk annesi Elmas Kuruçay, “ Oğlum 8 aylıkken ateşlendi. Hastaneye götürdük, menenjit hastalığı olduğunu öğrendik. Duyma yetisini kaybettiğini ise ilerleyen yaşlarda öğrendik. 4 yaşından itibaren de işitme cihazı kullanmaya başladı.  Cihazı takınca duymaya başladı ve 3-4 sene de bir cihazı değiştirmek durumundayız. 4 ay önce cihazımızı 4 milyara yeniledik”. dedi.

“Japonya’da Türkiye’yi temsil etti”

18 yaşında evlenip 19 yaşında anne olduğunu belirten Elmas Kuruçay, köy hayatında zor şartlarda çocuklarını büyüttüğünü ve imkanları dahilinde okuttuğunu belirterek işitme engeli olan aynı zamanda konuşma güçlüğü çeken oğlunun spor ve ahşap oyma sanatıyla ilgilendiğini söyledi.

Oğlunun birçok sportif faaliyetlerde madalyaları olduğunu belirten anne “Yurt içinde ve yurt dışında oğlumun birincilikleri var. 1 ay Japonya’da kaldı. Orada gerçekleşen bir kayak müsabakasında Türkiye’yi temsil etti ve birinci geldi, altın madalyayı kazandı.” dedi.

“Sanatı var, yeteneği var, ama işi yok.”

Oğlunun el sanatları konusundaki yeteneğinin desteklenmesini isteyen anne; “ Oğlum kendi imkanları ile ahşap oymacılığı kursularına katıldı. Şuan evimizin bahçesinde elindeki imkanlar ile el sanatını sürdürüyor. Ahşaptan, oyma masa, sehpa, tablo, saklama dolabı, dibek gibi ev eşyaları ve hediyelik eşyalar yapıyor. Oğlum atölye açmak istiyor ama benim imkanım yok.

Sanatı var yeteneği var ama işi yok. İş başvuruları hep sonuçsuz kalıyor. Başvurumuzda “çağıracağız” diyorlar ama çağırmıyorlar. Engelli sınavlarına giriyor onu da kazanamıyor. Oğlum evli ve iki çocuğu var. Geçinecek durumu yok. Babasının emekli maaşıyla her beraber yaşıyoruz.

El sanatları konusunda oğluma destek istiyorum ya da çalışabileceği bir iş istiyorum” dedi.

Biri 2,5 yaş biri 1 yaşında iki çocuğu olan 35 yaşında işitme engeli bulunan İsmail Kuruçay ise iş aradığını güçlükle dile getirerek; “Ben iş istiyorum, iki çocuğum var”dedi.

İsmail Kuruçay’ın ailesine özelikle çocuklarına olan sevgisi gözlerden kaçmazken, 1 yaşındaki kızı Elmas’ı kucağında uyutuyor.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın