ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Emekli olduktan sonra tarıma başladı

Osmancık’ta yaşayan Avni Demirci emekli olduktan sonra tarıma yöneldi. “Çiftçiliği Seviyorum” diyen Demirci kendisine ait 14 dönümlük alanda sebze ve meyve yetiştirmeye başladı.

Osmancık’tan yaşayan Avni Demirci, PTT’den emekli olduktan sonra Ağırolan Köyü’nde eşi Aysel Demirci ile birlikte 14 dönümlük alanda tarıma yöneldi. Demirci eşiyle birlikte hem ürün yetiştirdi hem de yetiştirdiği ürünlerden gelir elde etmeye başladı.

Ayva, elma, gibi 100’ün üzerinde meyve ağacının dışında, domates, biber, patlıcan, kabak gibi birçok sebzenin üretimine başlayan Avni Demirci, 14 dönümlük alanın 7 dönümüne de çekirdekten ve fideden karpuz ekip dikti. “Çiftçiliği seviyorum” diyen Demirci ilk denemesi olmasına rağmen bal tadında karpuzların yetiştiğini, üstelikte satışını yaparak gelir elde ettiğini de anlattı.

“Çiftçiliği severek yapıyoruz”

Tarım konusunda Ziraat Mühendislerinin desteğine de başvuran Demirci şöyle konuştu; “PTT’den emekli olduktan sonra köyümde kendime ait 14 dönümlük araziyi tarıma elverişli hale getirdim. Çiftçiliği de seviyorum. Vatana da millete de katkımız olur, hizmet olur. Severek yapıyoruz çiftçiliği.

Bu alanın bir bölümüne 70 adet çeşitli meyve fidanları ile 50 adet ayva fidanı diktim. Domates, biber, patlıcan gibi çeşitli sebzeler ile 7 dönüme de karpuz ekip diktim. Karpuz ve sebze fidelerinin büyük bir bölümünü evimin terasında oluşturduğum sera da yetiştirdim.

Toprağımda hangi ürün yetişir, nasıl verim elde edebilirim diye ziraat mühendisi arkadaşlarımın bilgisine de başvurdum. Bal kabağı, domates, patates, soğan, sarımsak, acur, birçok çeşit yaptım. Hangisi daha iyi oluyor, toprak hangisini daha çok seviyor, deneyip göreceğiz. Mesela kuru soğanın gelişimi şuan güzel, ama sarımsak ektim soğan kadar tutmadı.

“Ziraatçılarımızın tavsiyeleri dinliyorum”

Emekli olduktan sonra burayla uğraşmaya başladım,3-5 sene sonra buralar cennet gibi yemyeşil olacak inşallah. Nasip olursa ayvamız çok iyi olacak. Ziraatçılarımıza soruyorum, onların tavsiyeleri doğrultusunda ayva, karpuz, soğan domatesin iyi yetişeceğini düşünüyorum inşallah.

Kendi yetiştirdiğim fidelerden domates, biber, karpuz hasadı yaptım. İlk ürünleri eşime, dostuma ikram ettim, bir kısmını da satarak gelir elde ettim. Gücümüz yettiği kadar en büyük destekçim sağ kolum olan eşim Aysel hanımla birlikte uğraşıyoruz. İnşallah emeklerimizin karşılığını alırız.”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın