ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Engelli hastaya ambulans tahsis edilmediği iddiası

Osmancık Devlet Hastanesi’nden eve gitmek isteyen engelli bir hastaya ambulans tahsis edilmediği iddia edildi. Bir saat hastanede önünde ambulans bekleyen engelli hastayı mahallenin muhtarının götürdüğü söylendi.

Osmancık Esentepe Mahallesi’nde annesinin yanında yaşayan %63 engelli raporu bulunan 29 yaşındaki engelli gencin geçtiğimiz Ekim ayında yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle sol ayağı kesildi.  Akülü araç alabilmek için gerekli olan raporu almak isteyen Erkan Dündar, bu gün saat 15.30’da Osmancık Devlet Hastanesi’nin Acil Servisine giriş yaptığını gerekli olan yazıyı alamadığı gibi, talebine rağmen hastane çıkışı kendisine ambulans tahsis edilmediğini de iddia etti.

Konu ile ilgili www.osmancik.com.tr haber ihbar hattına ulaşan Erkan Dündar tepkisini şöyle dile getirdi. “ 11 Eylül’de kanserden dolayı ayağımdan ameliyat oldum ve sol ayağım kesildi. Diğer ayağımla da yere basamıyorum. Bu süre zarfında Sayın Milletvekilimiz Oğuzhan Kaya beni ziyaret etti. Yanımda akülü tekerlekli sandalye için kaymakam bey ile görüşüp ne gerekiyorsa yapılsın denildi.  Akülü tekerlekli sandalye için Çapa Tıp Fakültesi’nden verilen yazı kabul edilmedi, Osmancık Devlet Hastanesi’nden alınsa yeterli denildi.  Bende yeni bir yazı almak için Osmancık Devlet Hastanesi Ortopedi Kliniğinden bu yazıyı almak istedim. 4 Kasım 2019 Pazartesi günü bu gün saat 15.30’da Osmancık Devlet Hastanesi’ne 112 Acil Servis ambulansı ile Acil Servisi’nden giriş yaptım.  Ortopedi kliniğinde muayene olmak ve akülü tekerlekli sandalyeye ihtiyacı vardır yazısı almak için doktor ile görüşmek istedim. Muayene sırası bekleyenler bana müsaade etti ve ortopedi kliniğinde doktora durumumu anlattım. Bana 16.30’a kadar muayeneleri bitirebilirsem sizin konunuza da bakacağım denildi.  Bende hak vererek saatin gelmesini bekledim.

Sıra bana geldiğinde klinikteki doktorun bayan yardımcısı “size yarın bakacak, yarın gelin”dedi.  Tamam diyerek eve geri dönebilmek için Acil Servis doktoruna  “Ambulans ile eve gitmem gerekiyor” diyerek talepte bulundum.

Bana verilen cevap, “şuanda hastanede bir ambulans mevcut, iki ambulans olmadan size hizmet amaçlı ambulans veremeyiz” denildi.  Bende gene haklı bularak 112’yi aradım talebimi onlarda yineledim.  112’deki görevli  “ev için ambulans tahsis edemiyoruz, acil serviste hangi doktora muayene olduysanız, onun hastanın eve nakli uygundur yazısı yazması gerekiyor” dedi. Bende acil doktorunun bana böyle bir yazı vermediğini bana söylenen gerekçeleri ile birlikte anlattım.

Anlıyorum prosedür neyse onu yapıyorlar ama koskoca Osmancık’ta 2 ambulans var. Niçin 3 yada 5 ambulans yok. 11 Eylül ve 4 Kasım arasında 54 gün var ben 54 gündür yatıyorum.  Esentepe Mahallesi’nde annemin evindeyim. Biride gelip “tekerlikle sandalyeye ihtiyacın varmış, prosedürlerle uğraşma sonra prosedürleri tamamlarız, sen rahat ol” demedi. 1 saat boyunca hastanenin önünde eve gidebilmek için ambulans bekledim.  Gelmeyeceğini anlayınca Esentepe Mahallesi Muhtarı İsmail Şimşek’i aradım. Beni eve muhtar götürdü ve eve kadarda çıkmama yardımcı oldu, kendisine teşekküre diyorum. Ancak ne yapacağını bilemeyen biride benim yerimde olabilirdi. Ve saatlerce beklediği gibi eve nasıl gideceğini de düşünebilirdi. “diyerek yaşadığı ambulans sorununu Sağlık Bakanlığı’nın 184 birimine de bildirdiğini belirtti.

Ayağı Kesilen Dündar’ın Dramı Yürek Burkuyor İzlemek İçin…

 

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr’ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın