ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Engelli rampasına turnike engeli

Yeni yaya köprüsüne yapılan turnikeler engelli vatandaşların tepkisine neden oldu.

…: Çekin, Gönderin, Yayınlayalım :… Etrafınızda şahit olduğunuz ilginç olayları, haber niteliği taşıyan ayrıntıları, fotoğrafları ve videoları bizlerle paylaşın, biz de osmancik.com.tr de değerlendirelim.

 

Çorum’un Osmancık ilçesinde Kızılırmak Islah Projesi çalışmaları kapsamında yıkılan asma köprünün yerine yapılan yeni yaya köprüsünün bazı bölümleri Mart 2020 tarihinde tahrip olmuştu. Tahrip olan yerler onarılırken köprünün her iki girişinde bulunan rampalara motosiklet ve elektrikli bisikletlerin girmemesi için turnikeler konuldu.  Engelli rampası olan bu girişlere turnikelerin konulması ise engelli vatandaşların geçişine de engel olurken tepki vermelerine de neden oldu.

Gündeme geldiği ve yapımına başlandığı günden bu yana tartışma konusu olan ve ilçe halkı tarafından ‘Boru Köprü’ olarak adlandırılan yeni yaya köprüsünün zeminlerinde meydana gelen kırıklar geçtiğimiz günlerde tamir edilmişti.  Tahrip olan bölümler 10 Ağustos 2020 tarihinde köprüyü yapan ekip tarafından onarılmış, boyama çalışması yapılmış motosiklet ve elektrikli bisikletlerin girişinin önüne geçilmesi için rampalara turnikeler konulmuştu.  Ancak engelli rampası olan bu bölümlere turnikelerin konulması engelli vatandaşların bu köprüyü kullanmasına engel oldu.

WhatsApp Haber Hattımıza ulaşan ve konuyla ilgili rahatsızlıklarını dile getiren engelli vatandaşlar bu tür yapıların engellilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanması gerektiğini belirterek; “Bu rampalar engelli vatandaşların geçişi için tasarlanmış ancak rampaları amacı dışında kullananlar yüzünden turnikeler konuldu. Bu turnikeler engelli vatandaşların köprüyü kullanmasına engel teşkil etmektedir. Bunlar yerine engelli turnikesi konulabilir, engelli rampası ibaresinin yer aldığı levhalar asılabilir, güvenlik kamerası konulabilir. Tabi en önemlisi amacı dışında kullanıp köprüyü tahrip edenlerin kendilerini bizlerin yerine koyması” diyerek turnikelerin yeniden tasarlanmasını istediler.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın