ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Gelecek Partili Çelik’ten 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Gelecek Partisi Osmancık Kadın Kolu Başkanı Nurten Çelik, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Çelik, mesajında 8 Mart dolayısıyla bazı ziyaretler gerçekleştirdikleri ve günün anlam ve önemini değindiklerini belirterek şu ifadelere yer verdi.

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü Münasebetiyle yapmış olduğumuz ziyaretlerde, partimizin kadınlara karşı sevgi saygı ve barışçıl bir değere sahip olan emekçi kadınlarımızın gününü kutladık. Gelecek Partisi Genel Merkez Kadın kolları Başkanı Sayın Habibe Çifçioğlu, Genel Merkez Teşkilat Başkanı Sayın Rumi Bekiroglu, İl Başkanı Sayın Gökhan Külcü, İl Kadın Kolları Başkanı Sayın Selma Bayrakdar ve Osmancık İlçe Başkanı Sayın Muzaffer Kara ve yönetim kurulunun selamlarını ileterek ziyaretlerde günün anlam ve önemine değindik.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Türkiye de bu kapsamda yer aldığı için 1975 yılında Türkiye’de “Kadın Yılı Kongresi” gerçekleştirildi.

1921’de Moskova’da gerçekleştirilen Enternasyonal 3. Kongresine bağlı, Ancak, 1930’lu yıllarda faşizme karşı birleşik cephe politikalarına geçiş sürecinde tekrar ilk baştaki “Dünya Kadınlar Günü” adına dönüldü. Bu değişiklik daha sonra kadın örgütlenmesi alanına da yansıdı 1945’te Uluslararası Demokratik Kadın Federasyonu kuruldu.

Dünya Kadınlar Günü olarak 8 Mart gününün belirlenmesine kaynaklık eden olay konusunda ise muhtelif tartışmalı iddialar mevcuttur. Bunlardan biri, Rusya’da çarlığın yıkılmasına yol açan 1917 Şubat Devrimi’nin 8 Mart günü yapılan kadın yürüyüşü ve grevleri ile başlamış olması, bir diğeri 8 Mart 1908’de ABD’nin New York kentinde çoğu sosyalist olan kadın işçilerin öncülüğünde sendikal haklar ve kadınlara oy hakkı talepleriyle düzenlenen miting, başka biri ise 8 Mart 1857’de yine ABD’nin New York kentindeki bir tekstil fabrikasında grevci işçilere polisin saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin kurulan barikatlar nedeniyle kaçamamaları sonucunda 120 kadın işçinin ölmesi ve yine bir başkası ise, bununla çok paralellik arz eden, ancak gerek Dünya Kadınlar Gününün ilk kararlaştırıldığı 1910’dan gerekse ilk uluslararası kutlamaların düzenlendiği 19 Mart 1911’den sonra hiç bahsi geçmeyip çok sonraları ileri sürülen, 25 Mart 1911’de New York’ta gerçekleşmiş yangındır. Birleşmiş Milletlerin resmi web sitesinin konuyla ilgili sayfasında 8 Mart gününün seçilmesine kaynaklık eden olay olarak Rusya’da Çarlığa son veren 1917 Şubat Devrimi’nin Gregoryen takvime göre 8 Mart günü kadınların protesto eylemleri ve grevleri ile başlamış olduğuna işaret edilmektedir.

12 Eylül Darbesi’nden sonra tekrar askerî cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle hiçbir kutlama yapılmasına izin verilmedi.

1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından kutlanmaya devam edilmektedir. Bu yeni dönemin temel farkı, eskiden sadece sosyalist kesimin sahiplendiği bu günün artık hemen tüm kadın kuruluşlarının yanı sıra adeta resmi bayram gibi devlet yetkilileri ve kurumları tarafından da kutlanmaya, hatta şirketlerin de reklam ve pazarlama faaliyetleri ile buna katılmaya başlamasıdır. Öte yandan, günümüz Türkiye sinde 8 Mart, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlayanlar da olduğu görülmektedir.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın