ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Gelecek Partili Çelik’ten “İstanbul Sözleşmesi’ açıklaması

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Karar’ın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, Gelecek Partisi Osmancık Kadın Kollar Başkanı Nurten Çelik bir açıklama yaptı. Çelik; “İstanbul sözleşmesinin sürdürebilirliğinin devamını bekliyoruz” dedi.

Çeli yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, 45 ülke ve Avrupa Birliği üyeleri tarafından imzalanan, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen uluslararası insan hakları sözleşmesidir. İstanbul Sözleşmesi Anayasa’nın 90. maddesi uyarınca yasayla onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

Gelecek Partisi Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Habibe Başar ve İnsan Hakları Başkanı Prf. Dr. Serap Yazıcı Başkanımızın da dile getirdiği gibi toplumumuzun vaz geçilmez değerleri olan kadınlarımızın öncelikle çalışan kadınlarımızın 29 kodu ile işten çıkışları sonradan da İstanbul sözleşmesinden çekilerek biz kadınların güvencesi olan İstanbul sözleşmesinin sürdürebilirliğinin devamını bekliyoruz.

İstanbul Sözleşmesi; Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi.

Sözleşme, Avrupa Konseyi tarafından desteklenmektedir ve taraf devletleri hukukî olarak bağlar. Sözleşmenin dört temel ilkesi; kadına yönelik her türlü şiddetin ve ev içi şiddetin önlenmesi, şiddet mağdurlarının korunması, suçların kovuşturulması, suçluların cezalandırılması ve kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül, eş güdümlü ve etkili işbirliği içeren politikaların hayata geçirilmesidir. Kadına karşı şiddeti bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türü olarak tanımlayan, bağlayıcı nitelikte ilk uluslararası düzenlemedir

Madde 1/1 uyarınca, Sözleşme’nin amacı, kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak; kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak ve kadınları güçlendirmek.

Sözleşme İstanbul’da gerçekleşen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 121. toplantısında kabul edildi. … Türkiye 11 Mayıs 2011’de Sözleşmeyi ilk imzalayan ve 24 Kasım 2011’de parlamentosunda onaylayan ilk ülke oldu. Onay belgesi 14 Mart 2012 tarihinde Avrupa Konseyi Genel Sekreterliğine iletildi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın