ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Gelecek Partisi Osmancık Kadın Kollarından Hayvan hakları açıklaması

Gelecek Partisi Osmancık Kadın Kolları Başkanı Nurten Çelik, son dönemde ülke genelinde hayvan katliamlarının arttığına dikkat çekerek, sorumluların kınanmasının çözüm olmadığını bir an önce yasal güvence altına alınması gerektiğini söyledi.

Çelik‘Bir kap yemeğe bir yudum sevgiye hasret olan can dostlarımızı katledenlerden yasal yollarla hesabının sorulmasını istiyoruz’ diyerek açıklamalarını şöyle sürdürdü:“Hayvanlara karşı yıllardır aralıksız ve dozu arttırılarak şiddet uygulanmakta ve sözü verilen yasa değişiklikleri söylemde kalmaktadır. 2014 yılından bu güne kadar çıkarılamayan bu yasa acilen değişikliklerinin yapılarak TBMM’de kabul edilmesi gerekmektedir. Biz, tüm canlıların haklarının savunucusuyuz ve her hak ihlalinin karşısındayız.

Kaybettiğimiz hayvan dostlarımıza yapılan işkence, tecavüz, şiddet, kötü muamele ve cinayetin geldiği akıl dışı boyutları ve yapılması gerekenleri usanmadan bir kez daha tüm Türkiye’ye duyuruyoruz. Başta Osmancık da ve tüm Türkiye’de can dostlarımızı katleden katilin veya katillerin bir sonraki hedefinin insan olacağını hatırlatıyoruz. İşkenceden haz alan vicdan ve merhamet yoksunu kişiler insanlık için tehlike arz etmekle birlikte gelecek nesillere de kötü örnek olmaktadır. Hayvan hakları konusu siyaset üstü bir konu olduğunu ve acilen gerekli yasal düzenlenmenin yapılmasını tekrar dile getiriyoruz” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın temel ilkelerinden olan hukukun üstünlüğü ilkesi vazgeçilmezimizdir” ifadelerini kullanan , Çelik, “Türkiye Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesinin tarafıdır ve bildirgeye uyumlu yasaları acilen düzenlemesi gerekmektedir. Gelecek Partisi Osmancık ilçe başkanlığı olarak bu konudaki düzenlemeye ilişkin öneri ve görüşlerimiz her zaman net olup aynı zamanda bir siyasi parti olarak konunun ele alınması ve acilen Hayvan Hakları Yasasının çıkartılması gerektiğini gün gün daha da acı olaylarla görüyoruz. Bu çalışmaya her zaman katkı sunmaya hazır olan Gelecek Partisi Osmancık ilçe başkanlığı olarak daha öncede genel merkezimizin dile getirdiği gibi bir an önce bu yasanın yürürlüğe girmesini istiyoruz.

Mevcut düzenlemenin hayvanlara karşı işlenen suçları engellemeye yetmediğini toplum olarak görmekteyiz. Her canlının yaşam hakkı kutsaldır ve tüm hakların üstündedir. Hayvanlara hakları teslim edilinceye kadar mücadelemiz devam edecektir. Bu nedenlerle yukarıda saydığımız içerikteki yasal düzenlemenin en kısa zamanda gerçekleştirilmesi hususundaki zorunluluğu yasa yapıcının ve kamuoyunun dikkatine sunarız.
Hayvanların da insanlar gibi birer canlı olduğunu, onlarında hakları olduğunu belirten bir bildirgedir. Bu bildirge onlara zulüm etmeyi önlemek ve onların refah standartlarını geliştirmek için önerilen bir hükümetler arası anlaşmadır. Beraber yaşadığımız ve aynı dünyayı paylaştığımız hayvanların tıbbi ve kozmetik deneylerde kullanılması, derileri için vahşice öldürülmeleri, eğlence amaçlı avlanmaları veya bizi eğlendirmek amaçlı kötü muamele ile eğitilmeleri, hayvancılık sektörüne hayvan yetiştiren firmaların uygunsuz alanlarda besicilik yapması gibi ihlaller hayvan hakları tarafından denetlenmektedir.

Hayvan Huzuru, hayvanların fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı ve huzurlu bir hayat sürmelerini sağlamayı amaçlayan bir akım. Hayvanların refahını tespit etmede kullanılan ölçütlerden bazıları davranışlar, fizyoloji, ömür ve üremedir.

Hayvan refahı akımı, hayvanların insanlar tarafından yiyecek olarak, çeşitli işlerde ve deneylerde kullanımının mümkün mertebe azaltılmasını ve belirli etik kurallara bağlı kalınarak yapılmasını savunur. Hayvan refahı savunucularının ilgi alanları arasında hayvanların deneylerde kullanım şartlarının düzenlenmesi, evcil olarak bakılan ya da hayvanat bahçeleri, sirkler gibi yerlerde tutulan hayvanların bakım koşullarının belirlenmesi, yiyecek olarak kullanılan hayvanların bakım ve öldürülme süreçlerinin düzenlenmesi, yaban hayvanların yaşam alanlarının korunması gibi konular yer almaktadır.”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın