ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Gelgör “Türkiye’mizde ve Osmancığımızda bir ilke imza attık”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle MHP Kadın Kolları tarafından kutlama programı düzenlendi. Saray Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe ilgi yüksek oldu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kadın Kolları Osmancık İl Başkanlığı, kadınlara özel program düzenledi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yapılan program Saray Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)Osmancık Belediye Başkan Adayı Ahmet Gelgör, İl Genel ve Belediye meclis adayları ile ilçe başkanı Satılmış Karatağ ve çok sayıda davetli ile partililer katıldı.

Programın açılış konuşmasını Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Osmancık Belediye Encümen Adayı Seher Pirinççi Kökez yaptı.

Kökez kadının  ışık’tan nurdan yaratılmış bir varlık olarak betimlendiğini, kadının siyasetin her alanında olması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kollarının düzenlemiş olduğu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programımıza hepiniz hoş geldiniz.

Peygamberler doğuran anneler hoş geldiniz,

Mustafa Kemal Atatürkler doğuran anneler hoş geldiniz,

Yarınlarımız umutlarımız çok kıymetli gençlerimiz hoş geldiniz.  8 Mart Dünya Kadınlar gününüz kutlu olsun.

Değerli konuklarım, kadınlar toplumu ileri götüren sosyal dinamiğin temel kaynağıdır. Kadın annelik rolü ile bu dinamizme yani yeni nesillere şekil verendir. Bu nedenle kadına yapılan yatırım aslında geleceğe yapılan yatırımdır. Tüm samimiyetimle istiyorum ki Osmancık’ta kadınlar hak ettiği sosyal, kültürel, ekonomik özgürlüklerini eline alıp ayakları yere sağlam basan anneler olsunlar. Ve donanımlı, ahlaklı, kültürlü, çalışan, üreten nesiller yetiştirsinler.

Kadın ışık’tan nurdan yaratılmış bir varlık olarak betimlenir. Yaratılış Destanı’nda Akana, Oğuz Destanı’nda Oğuz’un anası Aykağan hep nurdan   hatunlardır. Işıktan beslenirler. Türklerde kadın hiçbir zaman cinselliği ile dişiliği ile ön plana çıkmamıştır. Türklerde kadın yiğitliği ile erdemliği ile cesurluğu ile iffeti ile ön plandadır.

Türklerde kadın mülkiyet hakkına sahiptir. Tek eşlidir. Cengizhan yasalarında boşanma da öncelik Hakkı kadına verilmiştir. Genç kadın üstün tutulur. Kadına ve çocuğa tecavüz suçunun tek cezası vardır idamdır. Kadın savaşa gider, at biner, kılıç kuşanır. Erkeğin ne önündedir ne arkasında. Her zaman onunla yan yana omuz omuzadır. Tarihe baktığımız zaman Çin ile ilk barış sözleşmesini Mete Han’ın eşi imzalamıştır. Saka Kralı Alper Tunga Kirus tarafından savaşta öldürüldüğü zaman eşi Tomris Hatun ordunun başına geçmiştir. Savaşı kazanmış ve ülkesinin hükümdarı olmuştur. Tarihe de ilk hükümdar kadın olarak geçmiştir. Yine bakarsanız Ali Şir Nevai’nin minyatürlerinde hakan ve hatun resmi resmi törenlerde her zaman yan yana resmedilmiştir. Hiçbir zaman ayrı gösterilmemiştir. Hakan ve hatun buyuruyor ki diyen fermanlar yayınlanmıştır. Hakan buyuruyor ki diye yayınlanan fermanlar halk tarafından dikkate alınmamıştır.

Görüyoruz ki Necip tarihimiz Necip milletimiz Türk kadını Orta Asya’dan beri her zaman el üstünde tutmuş. Baş tacı yapmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman 5 Aralık 1934’te rahimde ulu önder Atatürk kadına seçme ve seçilme hakkı verdi. 1935 yılında yapılan seçimlerde Benal Arıman hanımefendi İzmir’den ilk bayan milletvekilimiz oldu ve 16 yıl milletvekilliği görevinde bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi’ne geldiğimiz zaman kadın siyasetin her alanında olmalı diğer arkanızda dimdik duran bir genel başkanımız var. Genel başkanımızın bu talimatından yola çıkarak 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi belediye meclisi aday adaylığı başvurusunda bulundum. Her kademesinde görev olmaktan onur duyduğum teşkilatım, tarihte olduğu gibi Türk kadınını baş tacı yaptı. 1. sıradan adaylığımı açıkladı. Gurur duydum. Listede kadın aday yok denilmesin diye aralara serpiştirilmediğim için  gurur duydum. Baskın erkek egosunun hakim olmadığı bir teşkilatın içinde yer aldığım için gurur duydum. Kadın anadır, kadın vatandır, kadın baş tacıdır diyerek bizleri yüreklendiren Milliyetçi hareket partisi ailesinin bir ferdi olduğum için gurur duydum…

Kökez “Kadının elinin değdiği her yer güzelleşir”

Kadının elinin değdiği her yer güzelleşir. Kadının olduğu yere Neşe gelir, ahenk gelir. Gelin el ele verelim, beraber düşünelim. Beraber tasarlayalım, beraber hayata geçirelim.

Projelerim içinde yer alan belediye kültür evlerini beraber dizayn edelim. Enstrümanlar çalmayı öğrenelim. Bu evlerde mesela dikiş nakış, takı toka, yemek kursları görelim. Başka hangi kursu açalım birlikte karar verelim. Üretelim ürettiğimizi paraya çevirelim. Aile bütçesine katkıda bulunalım. Yine projelerim içinde yer alan Kültür Turları düzenleyelim. Gezelim, görelim, öğrenelim hayatın karmaşasında kendimize birkaç gün izin verelim. Çanakkale’ye gidip ecdadı yad edelim. Karadeniz’e gidip yaylaları görelim. Konya’ya gidip Mevlana Hazretlerini ziyaret edelim. Yaşlılarımızı kaplıcalara götürelim. Başka nerelere gidelim. Neler yapalım. Birlikte karar verelim. Birimizin bir yerde bir derdi varsa birbirimizi haberdar edelim. Birlikte saralım yaralarımızı. Merhem de olalım.

Zaman zaman toplanalım istişareler yapalım. Bilmediğimiz konularda Seminerler programlayalım. Öğrenelim öğretelim… Sporda, sanatta, ilimde bilimde hayatın her alanında olalım.

Osmancık’ta doğdum büyüdüm  ben. Anneyim her şeyden önce evimde evimin hanımıyım, çarşıda esnafım… Velhasıl içinizden biriyim. Dolayısıyla Osmancık’ta kadınlar ne ister, problemleri, eksikleri nedir, neler yapılabilir az çok bilirim.

Sizlerin desteği  Rabbiminde izniyle Ahmet GELGÖR başkanımla birlikte bu görevi alırsak; Osmancık’ta kadının yani sizlerin sesi olmaya gerektiğinde masaya yumruğumu vurup haklarımızı sonuna kadar istemeye talibim.

Sağ olun var olun. Allah’a emanet olun.

Ne Mutlu Türküm Diyene”

Gelgör “Türkiye’mizde ve Osmancığımızda bir ilke imza attık”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)Osmancık Belediye Başkan Adayı Ahmet Gelgör selamlama konuşması yaparak ; “31 Mart’ta yapılacak olan Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinde Osmancık’ı yönetmeye talip olduk.

Kadına verdiğimiz önem ve değer, partimizin Osmancık Belediye Meclis üyesi adaylığında ilk sıraya bakılarak görülebilir.

Biz MHP olarak Türkiye’mizde ve Osmancığımızda bir ilke imza attık. İl sırada kadın üyemizle yola çıktık. Derdinizi sıkıntınızı Seher hanıma anlatabilirsiniz.

31 Mart günü teveccühünüze mazhar olmamla birlikte gece gündüz demeden çalışacağız. Kadınlara yönelik projelerimizi hayata geçireceğiz. İlçemizde çalışmak isteyip de iş bulamayan tek bir kadın kalmayacak.

Kadınlarımıza yönelik projelerimiz arasında “Kadın Kültür ve Sanat Merkezi “ projemiz var. Bu merkezde sizler üretecek, ürettiklerinizi satabileceksiniz.

Yine bütçesini bütçesi belediyemiz tarafından karşılanacak olan yurt içi gezileri düzenleyeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nüzü kutluyoruz. ”dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın