ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Bir yol hikayesi...

Hacı Hafız Süleyman Al (Sinop-Boyabat-1925-Osmancık-31.05.2009)

Hacı hafız Süleyman Al (Süleyman Hafız ) 1341 yani 1925 yılında Sinop ili Boyabat İlçesinin Hacı çayı köyünde doğmuştur. İlmini, hafızlığını, dini bilgilerini yörenin bilinen, sevilen, ilmi ile amel edilen, büyük alimi babası Hafız Hasan Al (aynı zamanda hocası ) dan almış ve öğrenmiştir. Medrese tahsili görmüştür. İlkokul mezunudur.

İlk evliliğini de köyünde yapan Süleyman Hafız, genç denecek yaşta 19’lu yaşlarda Osmancık’a gelerek yerleşmiştir. Osmancık’a gelir gelmez, kısa zamanda dini bilgisi, şahsiyeti, ilmi ve hafızlığı takdir görmüş ve dikkat çekmiştir. İlmine saygı duyulan genç Süleyman Hafız’a, Osmancıklı Büyük Cami’sini ( Ulu cami-Beyler Çelebi ) emanet etmiştir. Süleyman Hafız, Osmancık Büyük Camiinde İmam hatip olarak tam bir fiil 31 yıl kesintisiz görev yapmış ve bu camiden emekli olmuştur. Hacı Hafız Süleyman AL, hayatı boyunca birçok talebe, hafız yetiştirmiş olup talebeleri ülkemizin birçok yerlerinde ve yüksek mevkilerde görev almışlardır. Rahmetli Hafız Süleyman Al ve Hafız Lütfullah Kurşun’ la birlikte Osmancık Yeşilçatma Mahallesindeki Yeşilçatma Kur’an Kursunda okulların yaz tatillerinde öğrencilere Kur’an öğrettiler. 1967 yılı yaz tatilinde ben de kurslara katıldım. Toplam 3 evlilik yapan, 2 hanımı Osmancıklı olan Hacı Hafız Süleyman Al, bu hanımlarından 4 çocuğu olmuştur. ( 2 kız, 2 erkek )

Bu evlatlarından 9 torun sahibidir. (3) Hanımları da vefat etmiştir. Osmancığımızın, değerli alimi büyük şahsiyet Hacı Hafız Süleyman Al Hocam, 31 Mayıs 2009 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. Osmancık Asri Mezarlığına defnedilen Süleyman Hafız’a Osmancıklılar vefatında da unutmamış, hakkettiği değeri vermiş, mahşeri andıran bir kalabalıkla cenazesini kaldırmış, ömrünü verdiği Osmancık Ulu Camiinden Asri Mezarlığa defnedilmiştir.

Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Ruhuna Fatiha.

Cevap Bırakın